Zapowiedź: premier Mateusz Morawiecki spotka się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską


Komunikat CIR.

20 października szef polskiego rządu ponownie spotka się ze Swiatłaną Cichanouską, która przyjedzie do Warszawy na zaproszenie Kolegium Europejskiego w Natolinie. Będzie to drugie spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z liderką opozycji na Białorusi. Głównym tematem rozmów będzie aktualna sytuacja i rozwój wydarzeń na Białorusi.  

Kolejna wizyta Swiatłany Cichanouskiej w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki ponownie spotka się ze Swiatłaną Cichanouską. Liderka białoruskiej opozycji przyjedzie do Warszawy na zaproszenie Kolegium Europejskiego w Natolinie, gdzie weźmie udział w inauguracji roku akademickiego. Głównym tematem rozmów będzie aktualna sytuacja i rozwój wydarzeń na Białorusi.  

Poprzednie spotkanie odbyło się na początku września. Oprócz rozmów na temat przyszłości wschodniego sąsiada Polski, premier Morawiecki spotkał się z diasporą białoruską. Jako symbol solidarności szef polskiego rządu przekazał klucze do nowej siedziby Białoruskiego Domu w Warszawie. Na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się również spotkanie dotyczące wsparcia dla Białorusi.

Polska ambasadorem wolnej i demokratycznej Białorusi

Premier Mateusz Morawiecki aktywnie uczestniczy w budowaniu międzynarodowego poparcia dla demokratycznych przemian na Białorusi. Pozostaje w stałym kontakcie z szefami państw i rządów Unii Europejskiej.

Tuż po ogłoszeniu wyników exit poll białoruskich wyborów prezydenckich szef polskiego rządu wystosował list do Charlesa Michela przewodniczącego Rady Europejskiej i Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej. Zaapelował w nim o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie wydarzeń na Białorusi. Cała Unia Europejska uznała wynik wyborów na Białorusi za niewiarygodny i wskazała potrzebę powtórzenia procesu wyborczego.

Wsparcie z Polski - pakiet Solidarni z Białorusią oraz program Poland. Business Harbour

  • Solidarni z Białorusią

W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację społeczno-polityczną na Białorusi polski rząd podjął zdecydowane działania i przyjął pakiet pomocowy „Solidarni z Białorusią”. Jego filarami są: bezpieczeństwo, otwartość i solidarność. Służy przede wszystkim pomocy poszkodowanym i ich rodzinom, ułatwieniom przy przekraczaniu granicy osobom represjonowanym, a także wsparciu dla organizacji pozarządowych, niezależnych mediów, młodzieży i studentów białoruskich. Na realizację tego programu polski rząd przeznaczy w pierwszym roku 50 mln zł.

Poland. Business Harbour

Program „Poland. Business Harbour” to przede wszystkim wsparcie polskiego rządu dla przedsiębiorczych Białorusinów z sektora ICT. To komplementarny zestaw narzędzi i usług, promujący budowę sukcesu Białorusinów na terytorium Polski, w oparciu o wiedzę, nowoczesne standardy i bliskie relacje handlowe z sąsiadami oraz światem. Program opiera się na założeniu, że sukces białoruskich przedsiębiorców w Polsce przełoży się na sukces całej nowoczesnej Białorusi.

Ten kompleksowy pakiet wsparcia ułatwi freelancerom, start-upom, MŚP i dużym firmom, bezproblemową relokację na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Koordynatorami programu są Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu. W inicjatywie uczestniczy również GovTech Polska z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i fundacja Startup Hub Poland.

Plan Gospodarczy dla Demokratycznej Białorusi

Podczas posiedzenia Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki przedstawił propozycję Grupy Wyszehradzkiej w sprawie przyjęcia Planu Gospodarczego dla Demokratycznej Białorusi. Została ona zaakceptowana przez wszystkich liderów w konkluzjach szczytu. To efekt skutecznych działań polskiego rządu w ścisłej współpracy z Grupą V4 w ostatnich kilku tygodniach.

Plan Gospodarczy dla Demokratycznej Białorusi stanie się jednym z ogniw przygotowywanej przez UE pozytywnej oferty wsparcia transformacji systemowej i gospodarczej Republiki Białorusi. Będzie on dalej rozwijany i przedstawiany do realizacji w kolejnych miesiącach.

Piotr Müller, Rzecznik Prasowy Rządu Premiera Mateusza Morawieckiego