Zapowiedź: Premier Mateusz Morawiecki spotka się z białoruską opozycjonistką Swiatłaną Cichanouską


Budynek KPRM.

Sytuacja na Białorusi, uwolnienie więźniów politycznych i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego to główne tematy rozmowy Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Spotkanie odbędzie się w środę, 9 września. Oprócz wizyty w siedzibie polskiego rządu Cichanouska wraz z premierem pojawi się na Uniwersytecie Warszawskim.

Rozmowy między premierem Morawieckim a Swietłaną Cichanouską będą się toczyć wokół aktualnej sytuacji na Białorusi. Poruszone zostaną przede wszystkim kwestie związane z uwolnieniem więźniów politycznych i wspieraniem społeczeństwa obywatelskiego.

Swiatłana Cichanouska była kandydatem na prezydenta Białorusi w ostatnich wyborach prezydenckich. Obecnie przebywa na Litwie, dokąd – pod presją władz białoruskich – udała się po ogłoszeniu wyników wyborów.

Program jej pobytu w Polsce, oprócz rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim obejmuje m.in. spotkanie z diasporą białoruską w Domu Białoruskim w Warszawie. Uniwersytet Warszawski zaprosił Panią Swiatłanę Cichanouską do wygłoszenia wykładu.