Zgoda na wniosek dotyczący udzielenia wsparcia finansowego dla Mando Corporation Poland z tytułu realizacji inwestycji "Budowa fabryki elementów układów hamulcowych i kierowniczych w Wałbrzychu", przedłożony przez ministra gospodarki

Zgoda na wniosek dotyczący udzielenia wsparcia finansowego dla Mando Corporation Poland z tytułu realizacji inwestycji "Budowa fabryki elementów układów hamulcowych i kierowniczych w Wałbrzychu", przedłożony przez ministra gospodarki.


Mando Corporation Poland zamierza wybudować w Wałbrzychu zakład produkujący części samochodowe. Będą to ok. pompy hamulcowe oraz systemy wspomagania elektrycznego układu kierowniczego. Znajdzie w nim zatrudnienie 277 osób. Jest to istotny bodziec do rozwoju tego miasta i rynku pracy, bowiem w listopadzie 2011 r. stopa bezrobocia osiągnęła tam poziom 18,4 proc.

Mando należy do liderów branży producentów części samochodowych na świecie. Zakład w Wałbrzychu może być szansą na uzyskanie nowych kontraktów dla polskich poddostawców. Według szacunków inwestora, nowy projekt przyczyni się do utworzenia co najmniej 100 miejsc pracy w otoczeniu zakładu. Ponadto firma będzie korzystała z usług innych firm, które działają w następujących obszarach: odlewy żelaza i aluminium, wytłaczanie, powlekanie i malowanie metali, produkcja elementów gumowych 
i plastikowych.

Maksymalna dopuszczalna pomoc publiczna dla projektu wynosi 115,64 mln zł. Oprócz dotacji z budżetu firma będzie korzystać ze zwolnienia z podatku CIT z tytułu prowadzenia działalności na terenie wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej oraz zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Ocenia się, że w ciągu 5 lat od dnia zakończenia projektu wpływy do budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego wyniosą ok. 95 mln zł, a więc przekroczą udzieloną pomoc o ok. 24 mln zł.


Zobacz także