Premier Beata Szydło: jesteśmy gotowi uruchomić dodatkowe siły, by usunąć skutki nawałnic

Wszystkie służby są zaangażowane i w tej chwili trwa usuwanie skutków trąby powietrznej, która miała miejsce z piątku na sobotę – powiedziała premier po specjalnej naradzie z ministrami. Poleciła też uproszczenie procedur, by przyspieszyć szacowanie szkód.


Premier Beata Szydło podczas wystąpienia

Żywioł, który dokonał tych zniszczeń był niewyobrażalny i wszyscy jesteśmy dotknięci skalą tego, co się wydarzyło. W takich sytuacjach musimy działać razem – powiedziała premier Beata Szydło. 

Monitoring i ocena sytuacji

Spotkałam się dziś ministrami, którzy od piątku pracują nad usunięciem skutków tego kataklizmu.  Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie zdrowia i życia mieszkańców – powiedziała Premier Beata Szydło. Jak dodała, od piątku sytuacja jest monitorowana i kontrolowana. Szefowa rządu, na bieżąco jest informowana o wszystkich akcjach, które prowadzone są na terenie województwa pomorskiego. Premier Beata Szydło brała udział również w posiedzeniu sztabu kryzysowego województwa pomorskiego. Dziś spotkaliśmy się aby ocenić sytuację i podjąć decyzje co do kolejnych działań – dodała.

Pomoc finansowa dla poszkodowanych 

W sobotę podjęłam decyzję o uruchomieni środków pomocy finansowej. Te fundusze spływają już do samorządów – oznajmiła szefowa rządu. Premier Beata Szydło poprosiła również o to, aby mieszkańcy składali jak najszybciej wnioski o pomoc finansową. Dzisiaj bardzo dużo jest w rękach samorządowców. To w samorządach szacowane są szkody oraz przygotowywane wnioski, aby pieniądze z budżetu państwa mogły trafić do potrzebujących – powiedziała. Zapewniła, że rząd jest przygotowany, by na bieżąco realizować wszystkie wnioski. Premier poleciła również przygotowanie uproszczenia procedur, by nadzór budowlany mógł włączyć się w szacowanie szkód. Premier Beata Szydło dodała, że przygotowywane są również wszystkie możliwe środki pomocy, które będą wypłacane przez ośrodki pomocy społecznej. W pomoc włączyło się także PZU, które na bieżąco wypłaca odszkodowania pokrzywdzonym w nawałnicy.

Usuwanie skutków kataklizmu

W usuwanie skutków nawałnicy włączyło się również wojsko. Jesteśmy przygotowani, aby uruchomić również dodatkowe siły – powiedziała premier Beta Szydło. Szefowa rządu poprosiła samorządowców, by informowali rząd gdzie potrzebna jest pomoc wojska. Premier Beta Szydło dodała także, że dziś po obchodach Święta Wojska Polskiego uda się do województwa pomorskiego. Na miejscu porozmawia z samorządowcami o tym co jest potrzebne i jakie są oczekiwania. Natomiast Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak uda się dziś do województwa kujawsko-pomorskiego, jutro odwiedzi województwo wielkopolskie.  

Jak podkreśliła premier, najważniejsze jest przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi i usuwanie awarii. W pomoc włączyły się wszystkie spółki energetyczne, nie tylko te na terenie których wydarzył się kataklizm. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie dopływu prądu do domów. W ciągu najbliższej doby, wszędzie powinien już dotrzeć prąd.

Premier ponownie przekazała kondolencje rodzinom, które straciły bliskich podczas nawałnic. Podziękowała też wszystkim, którzy włączyli się w pomoc poszkodowanym.


Zobacz także