ZUS czy OFE: na decyzję został tylko miesiąc

Do 31 lipca możemy zdecydować, gdzie trafią nasze składki emerytalne – do ZUS i OFE czy tylko do ZUS. Jak dokonać wyboru? Czy wybór ten jest ostateczny? Czy wpłynie na wysokość naszej emerytury? Przybliżamy najważniejsze informacje dotyczące emerytur.


31 lipca 2014; do tego dnia możesz podjąć decyzję, czy chcesz pozostać w OFE, czy przenieść wszystkie pieniądze wszystkie środki do ZUS. Będziesz mógł zmienić zdanie w 2016 r.
Grafika: MPiPS

Swoboda wyboru: OFE czy ZUS
 

Każdy pracujący Polak może wybrać, gdzie trafią jego składki emerytalne. Opcje są dwie:

  • Dzielenie składki między Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) a otwarty fundusz emerytalny (OFE).
  • Oszczędzanie tylko w ZUS.

Decyzję należy podjąć do 31 lipca 2014 roku.

Co to jest składka emerytalna
 

Składka emerytalna to kwota comiesięcznie pobierana z naszego wynagrodzenia, która trafia do ZUS. Zależy ona od wysokości przychodu. Jest jednak procentowo równa dla wszystkich - 19,52% wynagrodzenia brutto.

O czym decydujemy
 

W praktyce decydujemy o tym, gdzie ma trafić 2,92% naszego wynagrodzenia brutto. Do  tej pory trafiało ono do OFE. Teraz możemy zadecydować, czy nadal ma trafiać do OFE, czy też na subkonto w ZUS. Składka emerytalna nadal będzie wynosić 19,52%.

Wybór a wysokość emerytury
 

Bez względu na to, czy 2,92% naszych zarobków będzie trafiało do OFE czy ZUS, wrócą do nas podobne pieniądze (bo tzw. stopa zwrotu kształtuje się na podobnym poziomie). Wysokość emerytury zależna będzie od długości przepracowanych lat oraz tego, czy będziemy gromadzić dodatkowe środki na dobrowolnym ubezpieczeniu emerytalnym (czyli tzw. trzeci filar).

Już wybrałem. Co mam teraz zrobić
 

Wyboru mogą dokonać obecni członkowie OFE. Jeśli chcesz pozostać w OFE, musisz do ZUS przesłać specjalne oświadczenie. Możesz to zrobić:

Jeśli chcesz, aby cała składka pozostała w ZUS. nie musisz niczego robić.

Wyślij oświadczenie przez internet
 

Jeśli zdecydujesz się na drogę elektroniczną masz 2 opcje:

  • Po zalogowaniu możesz wypełnić oświadczenie i po prostu wysłać je przez Internet.
  • Bez zalogowania możesz wypełnić oświadczenie, a następnie wydrukować je w tzw. urzędomacie w wybranych placówkach ZUS.

Urzędomat to specjalny punkt samoobsługowy, w którym możesz załatwić proste sprawy bez udziału urzędnika.

ZUS czy OFE: możesz zmienić zdanie
 

Podjętą w tym roku decyzję będzie można zmienić w 2016 r., a potem co 4 lata.

Szczegółowe odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące emerytur znajdziesz na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Więcej informacji o emeryturach na portalu www.emerytura.gov.pl


Zobacz także