Zmarł wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania

Wojewoda zachodniopomorski, samorządowiec, człowiek „Solidarności” – Piotr Jania zmarł w niedzielę w Zabrzu. Miał 64 lata.


Zdjęcie  zapalonej świecy
fot. Fotolia

Urodził się w 1952 r. w Szczecinie, gdzie ukończył studia w Instytucie Politologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Od blisko 40 lat związany był ze szczecińskim przemysłem portowym.

W latach 80. aktywnie działał na rzecz odzyskania przez Polskę wolności. Członek „Solidarności”, redaktor podziemnego pisma "CDN" i kolporter wolnościowych wydawnictw. W 1988 r. współorganizator strajku w porcie szczecińskim. Jeden z założycieli Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego "S" Regionu Pomorza Zachodniego.

Za działalność w opozycji niepodległościowej w 2008 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zasłużony samorządowiec, radny Urzędu Miasta w Szczecinie. Wiceprezes stowarzyszenia zajmującego się sprawami gospodarki morskiej Związku Miast i Gmin Morskich.

Funkcję wojewody pełnił od grudnia 2015 r. 

Pogrzeb Piotra Jani odbędzie się w najbliższy piątek (19 sierpnia) w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba oraz na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Zdjęcie Piotra Jani


Zobacz także