Zielona Góra: Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego otwarta [Polska w Budowie]

Pomoc dla pacjentów poszkodowanych w wypadkach nadejdzie szybciej. We wtorek, w Zielonej Górze otwarto nowoczesną bazę dla śmigłowców ratunkowych. W ostatnich latach zbudowano lub zmodernizowano łącznie 10 podobnych baz.


Śmigłowiec ratunkowy przy bazie lotniczej
Fot. LPR

Komfort pracy

Ratownicy, piloci i lekarze mają teraz doskonałe warunki do pracy. Do tej pory zespoły dyżurowały w wynajmowanym budynku, który nie był zbudowany z myślą o załogach śmigłowców. Hangar dla śmigłowca ratunkowego znajdował się w znacznej odległości od pomieszczeń operacyjnych i trzeba go było współdzielić ze sprzętem innych służb.

Nowoczesna baza

W ramach inwestycji wybudowano obiekt z pomieszczeniami socjalno-operacyjnymi dla załogi i hangarem o łącznej powierzchni prawie 700 m2. Śmigłowiec jest wysuwany z nowego hangaru na elektrycznej platformie. Pozwala to szybko i bezpiecznie go przesuwać bez konieczności używania ciągnika. W otoczeniu bazy wybudowano też stację paliw, drogi dojazdowe i chodniki.

Budowa i modernizacja baz lotniczych

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w latach 2010-2013 realizowało projekt  „Budowa i remont oraz doposażenie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego”. Projekt ten był współfinansowany ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W ramach projektu wybudowanych lub wyremontowanych oraz doposażonych zostało 10 baz w Białymstoku, Łodzi, Poznaniu, Sanoku, Suwałkach, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Wrocławiu, Zielonej Górze, a także Stacja Obsługi Technicznej w Szczecinie.

Finansowanie

Całkowita wartość projektu „Budowa i remont oraz doposażenie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego” to 68,28 mln zł, z czego 85% stanowiły środki unijne, a pozostałą część sfinansowało Ministerstwo Zdrowia.


Zobacz także