Zakończenie wizyty premiera na Półwyspie Arabskim

Udział w Polsko-Saudyjskim Forum Biznesu był jednym z głównych punktów ostatniego dnia wizyty szefa rządu w Rijadzie.


- Jesteśmy pod wrażeniem gospodarczych dokonań Arabii Saudyjskiej - powiedział Donald Tusk podczas uroczystego otwarcia Forum. - Nasza wizyta to potwierdzenie głębokiej i autentycznej przyjaźni między Polską a Arabią Saudyjską - dodał. Szef rządu zachęcał arabskich biznesmenów do wzmacniania kontaktów handlowych i inwestowania w naszym kraju.Premier zadeklarował, że Polacy ze zrozumieniem obserwują starania Arabii Saudyjskiej na rzecz stabilności i harmonii w regionie i na całym świecie. Zwrócił uwagę, że to państwo jest niekwestionowanym liderem spokojnych i mądrych zmian.

Na Forum wiceszef Rady Saudyjskich Izb Handlowych Fahad al-Rabiah zapewniał, że cały sektor prywatny w Arabii Saudyjskiej z wielkim uznaniem odnosi się do wysiłków Polski na rzecz zacieśniania obustronnej współpracy. Jego zdaniem wizyta Donalda Tuska w tym państwie jest bardzo ważna i da mocny impuls do dalszej, pogłębionej współpracy, stworzenia partnerstwa gospodarczego. Chwalił też Polskę za umiejętność przyciągania zagranicznych inwestycji.

 


Szef rządu w Arabii Saudyjskiej (wideo: TVN24/Agencja TVN)Ostatniego dnia wizyty szef rządu spotkał się z członkami rządu Arabii Saudyjskiej, w tym ministrami ropy i zasobów mineralnych Alim Bin Ibrahimem Al-Naimi, szkolnictwa wyższego dr Khalidem Bin Mohammedem Al-Angari, zdrowia dr Abdullahem Bin Abdul Azizem Al-Rabiah, obrony Księciem Salmanem Bin Abdulem Aziz Al-Saudem oraz sekretarzem generalnym Rady Państw Zatoki Abdullatifem Bin Rashidem Al-Zayani.

Premier poinformował, że jest bardzo prawdopodobne, że dojdzie wreszcie - po wielu miesiącach negocjacji - do pierwszego poważnego zakupu saudyjskiej ropy. - Uznajemy ten kierunek za wyjątkowo istotny jako element dywersyfikacji, tym bardziej, że moce przerobowe naftoportu w Gdańsku się zwiększą - mówił premier. Zwrócił uwagę, że będzie chciała to wykorzystać do dywersyfikowania dostaw ropy naftowej.

Donald Tusk powiedział też, że rozmowa z ministrem obrony Arabii Saudyjskiej daje podstawy do rozpoczęcia rozmów w dziedzinie obronności i dziedzinie zbrojeniowej. - To był zawsze ważny region dla naszych firm zajmujących się tzw. obrotem specjalnym, tutaj patronat państwa jest rzeczywiście kluczowy - ocenił premier.

Był to ostatni dzień czterodniowej wizyty premiera Donalda Tuska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej.


Zobacz także