Z pierwszą wizytą premier udał się do Wilna

Szefowie rządów Polski i Litwy ocenili, że strategiczne partnerstwo obu krajów jest nadal aktualne. - Przyjaźń polsko-litewska jest ponadstandardowa - podkreślił Donald Tusk. – Zaproszenie do Wilna przyjąłem z wielką satysfakcją – dodał.


Podczas rozmów plenarnych premierzy obu krajów omówili sytuację Polaków na Litwie, działania związane z przedsięwzięciami energetyczno-drogowymi oraz wspólną strategię obu krajów na forum europejskim. - Jestem przekonany, że przedsięwzięcia, w których uczestniczą nasze kraje, także te energetyczne, przyniosą efekt ważny i dla Litwy i dla Polski, a tym pożądanym efektem jest samodzielność energetyczna naszych państw - powiedział Donald Tusk. Rozmowy o istotnych sprawach były – jak podkreślił - bardzo serdeczne i konkretne.

Premier Litwy Gediminas Kirkilas poinformował, że w najbliższym czasie spotkają się ministrowie gospodarki obu krajów i omówią kwestię mostu energetycznego. Obaj premierzy potwierdzili ponadto potrzebę wspólnego ustalania strategii międzynarodowej w odniesieniu do państw regionu, w tym także do Rosji.

Szef polskiego rządu zaprosił premiera Litwy do złożenia wizyty w Warszawie. Wcześniej, podczas porannego spotkania, premier Donald Tusk rozmawiał z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem.

Podczas wizyty w Wilnie premier Donald Tusk spotkał się z przewodniczącym Sejmu RL Viktorasem Muntianasem, odwiedził Kaplicę Ostrobramską i Dom Kultury Polskiej. Złożył również kwiaty na wileńskim Cmentarzu na Rossie.
 


Zobacz także