Wzrósł kolejny indeks koniunktury w Niemczech

W styczniu indeks klimatu gospodarczego instytutu IFO wzrósł po raz trzeci z rzędu osiągając najwyższy poziomu od czerwca 2012 r (104,2 pkt.), podał w piątek instytut.


Grafika przedstawiająca stempel z napisem Rada Gospodarcza oraz wykres słupkowy pokazujący wzrost

Styczniowy wzrost był wyższy od oczekiwań analityków i był poprzedzony wzrostem alternatywnego wobec Ifo indeksu PMI. W ubiegłym tygodniu niemiecki bank centralny ocenił, że dobiega końca okres osłabienia cyklu koniunkturalnego, które spowodowało, że ubiegłoroczny wzrost PKB był najniższy od 2009 r.

Pozostałe informacje gospodarcze:

 

JEN SŁABNIE, BO TOKIO ZMIENIŁO POLITYKĘ GOSPODARCZĄ

W piątek jen kontynuował trend spadkowy, który podtrzymywany był przez oczekiwania, że Japonia jest zdeterminowana by osłabić swoją walutę, i że jest gotowa użyć do tego nie tylko zasobów rządu, ale także i banku centralnego. Słabszy jen wspiera eksport, czyli główny filar japońskiej gospodarki. Do niedawna bank centralny Japonii był skoncentrowany na utrzymywaniu stabilności cen, ale globalny kryzys, który nałożył się na ponad dwudziestoletni okres niskiego wzrostu spowodowały, że obecnie coraz ważniejsze staje się wspieranie wzrostu. Kluczowa jest postawa nowego premiera Japonii, który naciska na bank centralny, żeby udzielił wsparcia gospodarce.

INDEKS NOWOJORSKIEJ GIEŁDY OSIĄGNĄŁ 5-LETNIE MAKSIMUM

Indeks największych spółek nowojorskiej giełdy S&P500 osiągnął w piątek najwyższy poziom od ponad pięciu lat i znajduje się obecnie o 4,1proc. poniżej najwyższego poziomu w historii. Akcje drożeją, bo wiele spółek publikuje lepsze od prognoz wyniki, a politycy amerykańscy drobnymi krokami zmierzają ku rozwiązaniu problemów fiskalnych USA. Ostatnim na to dowodem była zgoda co do podwyższenia limitu do jakiego rząd może się zadłużać. Jednocześnie traciły akcje Apple, który przestał być najdroższą spółką świata, po tym jak analitycy ocenili wyniki za IV kw. jako rozczarowujące.

W GRUDNIU SPRZEDAŻ NOWYCH DOMÓW W USA SPADŁA O 7,3 PROC. M/M

W grudniu sprzedaż nowych domów w USA spadła o 7,3 proc. m/m do 369 tyś., po wzroście w listopadzie o 8,8 proc., poinformował w piątek Departament Handlu USA. Grudniowy spadek był wyższy od oczekiwań rynkowych. Mimo to w całym 2012 r. sprzedano o niemal 20 proc. więcej domów niż przed rokiem, a na koniec grudnia ceny były o 13,9 proc. wyższe niż w grudniu 2011 r. Dobra koniunktura na rynku nieruchomości jest uważana za jedną z głównych dźwigni odbudowy wzrostu gospodarczego USA.

287 BANKÓW SPŁACI EBC POŻYCZKI WARTE 137,2 MLD EURO

W tym tygodniu 287 banków spłaci 137,2 mld euro z 1 bln euro pożyczonego w ubiegłym roku od Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w ramach trzyletnich tanich pożyczek (tzw. LTRO), podał EBC. Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy spodziewali się, że spłacone zostanie 84 mld euro. LTRO polegały na udzielaniu 3-letnich pożyczek na 1 proc., aby podtrzymać płynność w systemie bankowym.

DAVOS: PRZEZWYCIĘŻENIE SKUTKÓW KRYZYSU BĘDZIE DŁUGOTRWAŁE

Przezwyciężenie niemocy gospodarczej oraz masowego bezrobocia w Europie może zająć lata, ocenili uczestnicy sobotniego, zamkniętego dla mediów spotkania przedstawicieli rządów, banków centralnych oraz komercyjnych i związków zawodowych, które miało miejsce w Davos. Takie konkluzje spotkania przedstawiła agencja Reutera, powołując się m. in. na wypowiedź ministra finansów Szwecji.


Zobacz także