Wywiad premier Ewy Kopacz w „Gazecie Wyborczej”

Konflikt na Ukrainie, kryzys w górnictwie, sytuacja „frankowiczów” – to główne tematy rozmowy szefowej rządu z redaktorami Renatą Grochal i Jarosławem Kurskim.


Zdjęcie strony z gazety, gdzie ukazał się wywiad

Konflikt na Ukrainie

Zdaniem premier Ewy Kopacz, propozycje rozwiązania konfliktu na Ukrainie powinny przede wszystkim doprowadzić do zatrzymania rozlewu krwi oraz potwierdzić pełną suwerenność Ukrainy.  W środę w Mińsku odbywają się rozmowy prezydentów Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy o zakończeniu konfliktu na wschodzie Ukrainy. Premier Ewa Kopacz pytana o oczekiwania w stosunku do spotkania, powiedziała, że nie ma gwarancji czy prezydenci Rosji i Ukrainy zgodzą się na propozycje kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Francois Hollande’a.

Rezultaty spotkania w Mińsku będą również tematem obrad Rady Europejskiej. Przywódcy państw UE spotkają się w czwartek w Brukseli. 

Dialog i kompromis w dobrych sprawach to przejaw dobrej woli i rozsądku

Komentując ostatnie protesty społeczne, szefowa rządu podkreśliła, że upór za wszelką cenę nie jest dobry, gdy decyduje się o dziesiątkach tysięcy miejsc pracy.

Nawiązując do sytuacji w górnictwie, premier Ewa Kopacz powiedziała, że dzięki przyjęciu tzw. ustawy węglowej oraz planu naprawczego udało się uchronić miejsca pracy. Jeśli pierwszy od lat program restrukturyzacji się sprawdzi, to można go zastosować w innych kopalniach - mówiła szefowa rządu.

Rozwiązywaniem konkretnych problemów będą zajmować się ministrowie. Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz jest otwarty na dialog – zaznaczyła premier Ewa Kopacz. Premier zadeklarowała również, że rząd chce nowelizować ustawę o dialogu społecznym na podstawie propozycji związków zawodowych.

Pomoc dla „frankowiczów”

Premier Ewa Kopacz mówiła również w „Gazecie Wyborczej” o pomocy dla kredytobiorców, którzy znaleźli  się w niekorzystnej sytuacji z powodu wzrostu kursu franka szwajcarskiego.  

Reakcja Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz wdrażane dziś rozwiązania to efekt mojej aktywności – powiedziała premier Ewa Kopacz. Nie jestem za dopłacaniem do kredytów z budżetu – dodała. 

Minister finansów ma przygotować ranking bezpiecznych banków, które stosują dobre praktyki.


Zobacz także