Wystawa „Polska OdNowa” w Rzeszowie

Od 8 stycznia do 11 lutego w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie można zwiedzić wystawę poświęconą rządowi Tadeusza Mazowieckiego. Ekspozycję przygotowała Kancelaria Premiera.


Kolaż zdjęć z wystawy
Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Wystawa „Polska OdNowa“

Wystawa „Polska OdNowa” prezentuje fundamenty, które rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego położył  pod budowę wolnej i demokratycznej Polski. Ekspozycja ma charakter multimedialny. Dzięki archiwalnym nagraniom i zdjęciom zwiedzający mogą się zapoznać z najważniejszymi przemianami politycznymi z tamtych lat. Ekspozycja przypomina m.in. wydarzenia z 12 września 1989 r., kiedy rząd Tadeusza Mazowieckiego uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Zwiedzający mogą także śledzić stopniowe przemiany systemowe w Polsce, takie jak przywrócenie nazwy Rzeczpospolita Polska i „oddanie” orłowi korony, likwidację Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa oraz nawiązanie partnerskich relacji z sąsiadami na wschodzie i zachodzie.

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się 12 września 2014 r. w Kancelarii Premiera w Warszawie, w 25. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Rzeszów jest 2. miastem, w którym można ją obejrzeć. Od stycznia do czerwca 2015 r. wystawa odwiedzi także Urzędy Wojewódzkie w Lublinie, Krakowie i Katowicach oraz Fundację "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.

Zwiedzanie wystawy w Rzeszowie

Ekspozycje będą prezentowane w sali klubowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie od 8 stycznia do 11 lutego, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 15.00 (na 8 stycznia zaplanowano oficjalne otwarcie wystawy, w związku z tym w tym dniu zwiedzających zapraszamy wyjątkowo od 12.00 do 15.00). Osoby indywidualne mogą odwiedzać wystawę w podanych wyżej terminach jej prezentacji.

Informacja dla szkół

W celu ustalenia terminu i godziny zwiedzania przez grupy szkolne prosimy o kontakt z Agnieszką Skałą z Biura Wojewody (tel. 17 867 12 51, tel. kom. 663 220 119). Wejścia będą odbywać się co godzinę w grupach do 30 osób (dzieci i młodzież muszą być pod nadzorem opiekuna).


Zobacz także