Wystawa „Polska OdNowa” w Katowicach

Od 28 kwietnia do 28 maja w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach można zwiedzić wystawę poświęconą rządowi Tadeusza Mazowieckiego. Ekspozycję przygotowała Kancelaria Premiera.


Kolaż zdjęć zwiedzających wystawę
Fot. Jeremi Astaszow

Wystawa „Polska OdNowa“

Wystawa „Polska OdNowa” prezentuje fundamenty, które rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego położył  pod budowę wolnej i demokratycznej Polski. Ekspozycja ma charakter multimedialny. Dzięki archiwalnym nagraniom i zdjęciom zwiedzający mogą się zapoznać z najważniejszymi przemianami politycznymi z tamtych lat. Ekspozycja przypomina m.in. wydarzenia z 12 września 1989 r., kiedy rząd Tadeusza Mazowieckiego uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Zwiedzający mogą także śledzić stopniowe przemiany systemowe w Polsce, takie jak przywrócenie nazwy Rzeczpospolita Polska i „oddanie” orłowi korony, likwidację Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa oraz nawiązanie partnerskich relacji z sąsiadami na wschodzie i zachodzie.

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się 12 września 2014 r. w Kancelarii Premiera w Warszawie, w 25. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Wystawa odwiedziła później Urzędy Wojewódzkie w Rzeszowie, Lublinie i Krakowie. Będzie prezentowana także w Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.

Zwiedzanie wystawy w Katowicach

Wystawę można zwiedzać w godzinach pracy urzędu (od poniedziałku do piątku, od 7.30 do 15.30). Termin zwiedzania można ustalić dzwoniąc pod numer: 32 20 77 252 lub pisząc na adres: smolkaj@katowice.uw.gov.pl

Zapraszamy do zwiedzania wystawy i odwiedzania strony Centrum Edukacji Obywatelskiej, na której znajdują się m.in. scenariusze lekcji historycznych, które można przeprowadzić w oparciu o wystawę. 


Zobacz także