Wystawa o Władysławie Bartoszewskim w Kancelarii Premiera

W piątek 18 września w Warszawie została otwarta wyjątkowa wystawa poświęcona ministrowi Władysławowi Bartoszewskiemu „Bartoszewski 1922-2015. Więcej niż przyzwoitość”. To główna atrakcja II edycji Dni Otwartych w Kancelarii Premiera, które potrwają do 27 września.


fragment plakatu ukazujący Władysława Bartoszewskiego w trzech kolorach: żółtym, niebieskim i czerwonym

Wyjątkowa wystawa o wyjątkowym człowieku

Przez najbliższe dwa weekendy odwiedzający Kancelarię Premiera będą mogli obejrzeć niepowtarzalną wystawę „Bartoszewski 1922 – 2015. Więcej niż przyzwoitość”.  Wystawa podzielona jest na trzy części, które obrazują dzieła życia ministra. Pierwsza z nich - „Pod prąd” - mówi o pracy Władysława Bartoszewskiego w konspiracji przeciwko okupantowi niemieckiemu, potem w opozycji w czasie PRL oraz o represjach, które go za tę działalność spotkały. Kolejna część ma tytuł „Pamięć” i skupia się na pracy kronikarskiej Profesora, który przekazywał prawdę historyczną wbrew komunistycznej, fałszowanej narracji. Wreszcie ostatnia część - „Pojednanie” - poświęcona relacjom z Niemcami, Izraelem i diasporą żydowską na całym świecie.

Wystawa ma charakter multimedialny. Zwiedzający będą mogli m.in. obejrzeć wystąpienie telewizyjne Władysława Bartoszewskiego z 1963 r. z Markiem Edelmanem w tle czy fragment jego przemowy z 1995 r. przed niemieckim parlamentem. Wśród atrakcji będzie można także posłuchać fragmentów audycji Radia Wolna Europa, które popłyną z głośników znanej z lat 50. Szarotki, nie zabraknie też zdjęć i pamiątek. Bardzo ważnym elementem wystawy są cytaty ministra, wydrukowane w dużym formacie. Profesor Bartoszewski mówił dużo i mądrze, dlatego historia jego życia opowiedziana jest jego własnymi słowami. Zwiedzającym zostanie także udostępniony gabinet, w którym pracował do ostatnich dni.

„Bartoszewski 1922-2015. Więcej niż przyzwoitość” to opowieść o człowieku, który nie bał się iść pod prąd w imię szczytnych celów i który walczył o pamięć historyczną i pojednanie narodów. To historia więźnia obozu w Auschwitz-Birkenau, powstańca warszawskiego, współtwórcy Rady Pomocy Żydom „Żegota”, współpracownika Radia Wolna Europa, ministra spraw zagranicznych czy wreszcie Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego. Władysław Bartoszewski był świadkiem i uczestnikiem najtragiczniejszych wydarzeń XX wieku. Mimo tych doświadczeń cechował go optymizm oraz poczucie humoru - również takie oblicze profesora  będzie można bliżej poznać na wystawie.

Wielki Portret Władysława Bartoszewskiego

Rozpoczynającym się w piątek Dniom Otwartym towarzyszy wyjątkowa akcja „Wielki Portret Władysława Bartoszewskiego”. Z nadesłanych przez internautów zdjęć powstała mozaika przedstawiająca Władysława Bartoszewskiego. Będzie można ją zobaczyć podczas wystawy, a także zostanie opublikowana na stronie www.dniotwarte.premier.gov.pl.

Dni Otwarte

Podczas Dni Otwartych, oprócz obejrzenia wystawy, każdy będzie mógł zwiedzić zabytkowe wnętrza Kancelarii Premiera. Zobaczyć będzie można m.in. gabinet premiera i reprezentacyjne pomieszczenia, w których przyjmowane są zagraniczne delegacje.

Wszyscy, którzy wybierają się na Dni Otwarte, proszeni są o zabranie dokumentu ze zdjęciem. 30-osobowe grupy będą wchodzić do Kancelarii co pół godziny. Trasa zwiedzania jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Terminy zwiedzania

  • 18 września 2015 (piątek), godz. 18:00 – 21:00,
  • 19-20 września 2015 (sobota i niedziela), godz. 11:00 – 18:00,
  • 26-27 września 2015 (sobota i niedziela), godz. 11:00 – 18:00.

Serdecznie zapraszamy!


Zobacz także