Wystąpienie premier Beaty Szydło na międzynarodowej konferencji darczyńców na rzecz Syrii

„Sama pomoc humanitarna nie rozwiąże głównych przyczyn tego kryzysu. Potrzebujemy rozwiązania politycznego, które ustabilizuje sytuację w regionie” – powiedziała premier Beata Szydło na międzynarodowej konferencji darczyńców na rzecz Syrii „Supporting Syria and the Region", która odbyła się w Londynie.


spotkanie prezes Rady Ministrów Beaty Szydło z premierem Królestwa Niderlandów Markiem Rutte. 1 z 8
Fot. P. Tracz / KPRM

Syryjska wojna domowa spowodowała największą katastrofę humanitarną naszych czasów. Ma bezpośredni, destabilizujący wpływ na bezpieczeństwo, sytuację polityczną i społeczną w regionie Bliskiego Wschodu. Skutki konfliktu odczuwa cała Europa – powiedziała polska premier. Dodała, że do tej pory nie udało się w znaczący sposób odmienić losu 13 milionów osób, które ucierpiały na skutek kryzysu. Zaznaczyła, że w tej grupie znajdują się ponad 3 miliony dzieci. Naszym nadrzędnym celem powinno być w pierwszej kolejności położenie kresu walkom i cierpieniu milionów ludzi w regionie – podkreśliła Beata Szydło.

Kluczowy dostęp do edukacji

Premier Szydło zaznaczyła, że przedłużający się charakter kryzysu wymaga połączenia sił. Konieczna jest lepsza koordynacja działań. Potrzebujemy interwencji strukturalnych: inwestycji na rynku pracy i w sektorze edukacji – powiedziała. Dodała, że kluczowe jest umożliwienie dostępu do edukacji i pomocy psychologicznej młodym Syryjczykom już teraz nazywanym „straconym pokoleniem”.

Pomoc humanitarna dla Syrii

Nie możemy uciec od odpowiedzialności. Polska to doskonale rozumie – powiedziała premier Beata Szydło. Poinformowała, że  ze względu na wyjątkową sytuację postanowiła uruchomić dodatkowe środki w wysokości 3 mln euro na wsparcie Regionalnego Funduszu Powierniczego UE – MADAD. Oprócz tego Polska przeznaczy 1,5 mln euro na pomoc uchodźcom w państwach ościennych – to środki  które są wpłacane za pośrednictwem ONZ, Unii Europejskiej i w ramach współpracy bilateralnej. Nie będzie to tylko pomoc finansowa, ale również rzeczowa. W sumie w 2016 roku Polska zamierza przeznaczyć ponad 4,5 mln euro na wsparcie poszkodowanych w kryzysie syryjskim.

Liczę, że fundusze te przyczynią się do polepszenia sytuacji poszkodowanych, zapewnienia im bezpieczeństwa, podstawowych standardów życiowych, a także realizacji potrzeb związanych z edukacją i rozwojem – podkreśliła.


Zobacz także