Wizyta w Zambii: premier spotkał się z prezydentem Michaelem Satą

Wzmocnienie relacji politycznych i gospodarczych to tematy spotkania premiera Donalda Tuska z prezydentem Zambii Michaelem Satą.


Donald Tusk rozmawia z prezydentem Zambii
Fot. M. Śmiarowski/KPRM

- Polska i Zambia wyznają wspólne wartości takie jak demokracja, wolny rynek, prawa człowieka, pluralizm polityczny. Te wartości są wysiłkiem, o który trzeba dbać – powiedział premier Tusk. Podkreślił, że Zambia jest krajem cenionym za swoją stabilność i przewidywalność.

- Przyjechaliśmy do Afryki, by wzmocnić polityczne i gospodarcze relacje z Zambią. Mamy podobne gałęzie przemysłu np. specjalizujemy się w wydobyciu i przetwórstwie miedzi, podobnie jak Zambia. Możemy współpracować z Wami także w obszarze rolnictwa, badaniach naukowych i edukacji, w której mamy wielkie tradycje– podkreślił szef polskiego rządu.

Premier przywołał wczorajsze spotkanie z zambijskimi absolwentami polskich uczelni wyższych. - I ja i Pan możemy być z nich dumni. Są wspaniałymi profesjonalistami wykorzystującymi swoją wiedzę – powiedział do prezydenta Zambii.

Zwiększenie obecności Polski na kontynencie afrykańskim podyktowane jest dynamicznym rozwojem gospodarek afrykańskich. Zambia jest jednym z krajów, które rozwija się najszybciej. W latach 2005 - 2012 PKB Zambii wzrastał w tempie ok. 6-7% rocznie. Eksport Zambii w 2012 roku podwoił się w stosunku do poziomu odnotowanego w roku 2009.

Wizyta szefa rządu w Zambii stwarza możliwości do intensyfikacji kontaktów handlowych obu krajów.


Zobacz także