Wizyta w Zambii: Premier otworzył wystawę poświęconą ks. kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu

Podczas wizyty w Lusace Donald Tusk odwiedził Muzeum Narodowe, gdzie została otwarta wystawa poświęcona ks. kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu. Polski duchowny ponad 60 lat poświęcił Zambii.


Premier otwiera wystawę, zdjęcie 1 1 z 5
Maciej Śmiarowski

- Prawa człowieka to nie tylko polityczne idee, ale przede wszystkim praktyka codziennego dnia. Prawa człowieka pozostałyby tylko na papierze, gdyby nie tacy ludzie jak kardynał Kozłowiecki – powiedział premier Tusk  na otwarciu wystawy. W ceremonii wziął udział pierwszy prezydent niepodległej Zambii, Kenneth Kaunda.

- Cud wolności, który zdarzył się narodowi zambijskiemu i narodowi polskiemu to dla naszych pokoleń rzecz najważniejszej wagi, a cud miłości jest kapitalną konsekwencją działań takich ludzi jak prezydent Kaunda, czy kardynał Kozłowiecki – powiedział szef polskiego rządu.

Niezwykły życiorys

Polski duchowny był wybitnym misjonarzem. Studiował filozofię i teologię. Podczas II wojny światowej został aresztowany przez Gestapo. Po pobycie w więzieniach, trafił do obozu Auschwitz skąd został przeniesiony do Dachau. W 1945 r. został wyzwolony przez Amerykanów.

Po doświadczeniach wojennych  zdecydował się poświęcić pracy misjonarza i udał się do Afryki, gdzie osiadł w Lusace. Walczył o prawa lokalnej ludności, budował szkoły i kościoły. Odegrał istotną rolę w odzyskaniu przez Rodezję Północną niepodległości w 1964 r. Nowopowstałe państwo – Zambia uhonorowało go za to Orderem Wolności.

Ostatnie lata życia ksiądz Kozłowiecki spędził w Mpunde, gdzie pełnił funkcję zwykłego wikarego w parafii prowadzonej przez polskiego proboszcza Jana Krzysztonia. Ludność miejscowa nazywała go Bashikulu Mpunde – „Dziadek Mpunde”. Kardynał Kozłowiecki zmarł w szpitalu w Lusace we wrześniu 2007 r. przeżywszy 96 lat, z których ponad 60 poświęcił Zambii.

W uznaniu za zasługi  misyjnej i patriotyczną postawą został odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Zasługi RP.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Lusace

Wystawa zatytułowana „Z otwartymi dłońmi” ukazuje postać Kardynała Adama Kozłowieckiego. Tematem przewodnim wystawy jest życie oraz dzieło Kardynała Kozłowieckiego w Afryce, byłego więźnia nazistowskich obozów zagłady, który całe swoje dorosłe życie poświęcił służbie drugiemu człowiekowi. Ekspozycja przedstawia człowieka wszechstronnie wykształconego, znającego dziesięć języków, charakteryzującego się szacunkiem dla tradycji i zamiłowaniem do pracy

„Serce bez Granic”

Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego ,,Serce bez granic” powstała w marcu 2008 r. w Majdanie Królewskim.  Celem jej działalności jest rekonstrukcję pałacu Kozłowieckich z przystosowaniem na centrum pamięci po Kardynale Adamie Kozłowieckim oraz utworzenie Diecezjalnego Centrum Misyjnego.


Zobacz także