Wizyta w RPA: premier Donald Tusk spotkał się z wiceprezydentem Kgalema Motlanthe

- To, co najważniejsze dla nas, to przyszłość. Cieszę się że RPA, lider tego regionu, będzie współpracować z Polską, bardzo ambitnym krajem, liderem środkowej i wschodniej Europy - mówił premier w Pretorii.


Donald Tusk i Kgalema Motlanthe, uścisk dłoni, zdjęcie 1 1 z 17
Maciej Śmiarowski/KPRM

Wiceprezydent RPA Kgalema Motlanthe powiedział, że wizyta Premiera Donalda Tuska zaznacza punkt zwrotny w naszych stosunkach, które mają długą, dobrą tradycję opartą na wspólnie uznawanych wartościach.

- Z satysfakcją wysłuchaliśmy relacji ze spotkań naszych ministrów, jakie odbyły się wczoraj. Te relacje potwierdzają, że współpraca między RPA a Polską może być współpracą dużo bardziej owocną niż do tej pory - powiedział premier Donald Tusk.

Umowa o współpracy gospodarczej podpisana

W obecności szefa polskiego rządu i wiceprezydenta Kgalema Motlanthe podpisano umowę o współpracy gospodarczej. Umowa ma na celu wspieranie rozwoju kontaktów gospodarczych, a także promowanie handlu, inwestycji i turystyki. Strony deklarują współpracę m.in. w sektorze energetycznym, wydobywczym, rolnictwie. Umowa zakłada m.in. powołanie Wspólnej Komisji Gospodarczej.

Zacieśnianie współpracy gospodarczej było tematem rozmowy premiera i wiceprezydenta. Ważną inicjatywą w tej dziedzinie będzie również Forum Poland Africa 2013 w listopadzie tego roku w Łodzi, które jest organizowane w ramach ogłoszonego przez rząd polski programu Go Africa.

Szczyt klimatyczny

Premier nawiązał również do współpracy w związku ze szczytem klimatycznym COP 19, który w listopadzie odbędzie się w Warszawie. - Mamy podobny punkt widzenia zarówno na kwestie klimatyczne, jak i inne konteksty związane z klimatem i energią, w tym jeśli chodzi na przykład o przyszłość energetyki opartej na węglu. Z satysfakcją przyjąłem propozycję naszych ministrów środowiska w sprawie współpracy w trakcie szczytu w Warszawie - wyjaśnił Donald Tusk.

Wzór transformacji

Donald Tusk na konferencji prasowej powiedział też, że dzisiaj RPA jest dla bardzo wielu państw, narodów, dla wielu ludzi na świecie wzorem transformacji. Przypomniał, że Polska też przeszła transformację  i dzisiaj oba kraje mogą wymieniać się doświadczeniami i swoją wiedzą.    

Premier nawiązał również do tematu dużej grupy Polaków mieszkającej na stałe w RPA. Dziękował za gościnę dla tysięcy Polaków, których historia zmusiła do szukania nowej ojczyzny oraz za poświęcenie południowoafrykańskich pilotów, którzy zginęli w czasie lotów z zaopatrzeniem dla Powstania Warszawskiego.


Zobacz także