Donald Tusk spotkał się z premierem Turcji

Premierzy rozmawiali m.in. o współpracy gospodarczej, lotniczej, wojskowej i transportowej.


Rozmowa premierów w cztery oczy 1 z 12
KPRM

Donald Tusk podkreślał, że te symboliczne i polityczne akcenty są zaledwie ilustracją niezwykle intensywnych kontaktów między państwami, obywatelami, przedsiębiorcami czy instytucjami.

- Nasze relacje są tak dobre, jak częstotliwość naszych spotkań na różnych szczeblach - mówił premier.

Szef rządu przypomniał, że Polska cieszy się coraz większą popularnością wśród tureckich studentów i jest pierwszym krajem wyboru dla młodych Turków w ramach programu Erasmus. - W Polsce studiuje ok. 2 tys. studentów, co zapewnia bardzo ważną komunikację między krajami - podkreślał turecki szef rządu.

Jednym z kluczowych tematów rozmów były sprawy gospodarcze. - Łatwo nam się rozmawia o współpracy i wymianie gospodarczej, ponieważ i Polska i Turcja w trudnych latach utrzymały relatywnie wysoki wzrost gospodarczy. Z całą pewnością o oby krajach sąsiedzi mówią z uznaniem - stwierdził premier.

- Od 2004 roku potroiliśmy wymianę handlową z Turcją. To pokazuje jak wielkie rezerwy drzemią jeszcze w naszych gospodarkach - mówił szef rządu.

Premierzy rozmawiali również o kwestach wizowych. Donald Tusk zapewnił, że Polska będzie w Brukseli aktywnie działać na rzecz łagodzenia i znoszenia reżimów wizowych dla ważnego partnera Unii Europejskiej, jakim jest Turcja.

- Polska jest dla Turcji szczególnym partnerem - mówił premier Erdoğan. Szef rządu Turcji przypomniał, że Polska zawsze wspierała Turcję w jej dążeniach i aspiracjach w relacjach z UE.

Wraz z premierem Turcji do Polski przyjechała grupa ok. 200 przedsiębiorców tureckich, których łączne obroty to 110 mld dolarów.  W związku z wizytą zorganizowano również polsko-tureckie forum gospodarcze.

Premierzy podkreślali, że 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych, które będzie obchodzone w 2014 roku, będzie okazją do wzmacniania relacji między krajami.


Zobacz także