Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Sztokholmie

W związku z setną rocznicą polsko – szwedzkich relacji dyplomatycznych na zaproszenie premiera Stefana Löfvena, szef polskiego rządu przebywał z wizytą w Królestwie Szwecji. Rozmowy premierów dotyczyły partnerstwa strategicznego i współpracy gospodarczej. Poruszone zostały też kwestie europejskie m.in. temat migracji, klimatu i energetyki, a także instytucji UE i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.


Flagi Szwecji i Polski. 1 z 14
Fot. Krystian Maj / KPRM

W 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Szwecją, cieszę się, że nasze stosunki bilateralne są takie dobre – mówił premier. Jak podkreślił, Jesteśmy dla siebie coraz ważniejszymi partnerami handlowymi i mamy podobne stanowisko w kwestii brexitu.

Podczas rozmów szef rządu przedstawił polskie osiągnięcia w zakresie uszczelnienia VAT, co jak dodał mogłoby pomóc rozwiązać problemy wieloletnich ram finansowych. Rozmowy dotyczyły również zdynamizowania wzrostu gospodarczego w przyszłych latach.

Bardzo liczymy na współpracę z państwem, liczymy na to, że będziecie tworzyć nowe więzy gospodarcze i kulturalne - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z Polakami mieszkającymi w Szwecji.

Ponadto podczas wizyty szef rządu spotkał się z przedstawicielami szwedzkiego biznesu oraz złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim.


Zobacz także