Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego na Łotwie

Święto Wojska Polskiego jest także świętem sojuszniczych wojsk polsko-łotewskich, które w styczniu 1920 r. zwyciężyły pod Dyneburgiem, pokazując czym jest współpraca na polu bitwy i solidarność między narodami – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Polskim Kontyngencie Wojskowym w bazie Ādaži na Łotwie.


Premier Mateusz Morawiecki w towarzystwie trzech salutujących żołnierzy stoi naprzeciwko trzymanej przez żołnierza Polskiego Kontyngentu Wojskowego flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 1 z 12
Fot. KPRM

Szef rządu podczas spotkania podkreślał wagę współpracy między narodami. Zawracając się do żołnierzy mówił, wasz wysiłek jest kontynuacją niezwykłego daru, jaki złożyli nasi przodkowie, którzy bronili Europy tak, jak wy bronicie jej dzisiaj.

Premier zaznaczył, że podstawą Sojuszu Północnoatlantyckiego jest międzynarodowy charakter systemu bezpieczeństwa oraz suwerenności Polski, Łotwy, Litwy, Estonii i innych państw wschodniej flanki NATO. Jak podkreślił, jest bardzo ważne, żeby żołnierze NATO poznawali się nawzajem i ćwiczyli na polach poligonowych i żebyśmy nie musieli nigdy stawać na prawdziwych polach bitwy, ale - jeżeli przyjdzie co do czego - byli przygotowani i jak najlepiej uzbrojeni - o to dbamy w ramach naszej polityki wzmocnienia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował żołnierzom za ich służbę ku chwale Ojczyzny i za gotowość do służby w różnych częściach świata.

Szef rządu oddał również hołd poległym na misjach żołnierzom zapalając znicz pod pomnikiem Vienotiba Speks.

Podczas dzisiejszej wizyty premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Rydze z premierem Mārisem Kučinskisem. Szefowie rządów rozmawiali na temat współpracy dwustronnej, kwestii bezpieczeństwa, współpracy w ramach UE i NATO oraz regionalnych projektów infrastrukturalnych.

***

Obecność Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO od czerwca 2017 r. stanowi dla Łotwy poważne wzmocnienie bezpieczeństwa. Batalion dowodzony przez Kanadę i współtworzony przez 8 państw: Polskę, Hiszpanię, Włochy, Albanię, Słowenię, Czechy i Słowację, liczy obecnie ok. 1400 żołnierzy, co przy 5-tysięcznej armii łotewskiej jest wyjątkowo znaczącym wsparciem.

Od 29 czerwca 2018 r. trwa III rotacja Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie. Obecnie przebywa tam ok. 175 żołnierzy i 14 czołgów PT-91.


Zobacz także