Wizyta premiera Japonii w Polsce

Premier Tusk spotkał się z szefem japońskiego rządu Shinzo Abe. Rozmawiano m.in o współpracy energetycznej, naukowej i w dziedzinie obronności.


Premierzy podczas konferencji prasowej, uścisk dłoni 1 z 8
Maciej Śmiarowski/KPRM

Energetyka

Politycy rozmawiali m.in na temat współpracy energetycznej. Premier Tusk podkreślił, że oba kraje borykają się z wysokimi cenami importowanej energii. - To ma bezpośredni wpływ na konkurencyjność gospodarek - dodał. Szef polskiego rządu poinformował, że uzgodniono kontynuowanie prac grupy wysokiego szczebla do spraw energetyki (w szczególności w sektorze energii jądrowej i odnawialnej).

- Jesteśmy otwarci na współpracę z partnerami z Japonii, planującymi podjąć działalność w Polsce w tym sektorze - zaznaczył premier Tusk.

Nauka i nowe technologie

Donald Tusk poinformował, że w czasie rozmów potwierdzono potrzebę rozszerzenia współpracy naukowo-technicznej, w tym wymiany doświadczeń; np. w zakresie tworzenia inteligentnych sieci energetycznych (smart grids) czy technologii czystego węgla.

Obronność

Premier Tusk podkreślił także intensyfikację współpracy w dziedzinie obronności i dobre perspektywy jej rozwoju w przyszłości. - W sierpniu oczekujemy na wizytę flotylli okrętów japońskich Morskich Sił Samoobrony w Gdyni - dodał.

Współpraca Japonii z Grupą Wyszehradzką

- Dobra pozycja państw Grupy Wyszehradzkiej w europejskiej gospodarce w czasie kryzysu, to dobra przesłanka, aby współpraca pomiędzy Japonią i Grupą Wyszehradzką była jak najściślejsza - powiedział premier Tusk. Zaznaczył, że jest przekonany, że spotkanie z premierem Japonii "będzie kamieniem milowym i przejdzie do historii relacji Japonii z Polską i relacji Japonii z całą Europą".

Po spotkaniu premierów Polski i Japonii, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem szefa japońskiego rządu. Tematem rozmów będzie m.in. współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej z Japonią, relacje UE-Japonia, sytuacja gospodarcza w Europie oraz kwestie regionalne i międzynarodowe. Podczas spotkania ogłoszona zostanie wspólna deklaracja premierów Japonii i Grupy Wyszehradzkiej. Przedstawiona zostanie także Ambasador Przyjaźni Roku Wymiany Grupa Wyszehradzka - Japonia.

Wizyta Shinzo Abe w Warszawie odbywa się na zaproszenie premiera Donalda Tuska. To pierwsza wizyta premiera Japonii w Polsce od 2003 r.


Zobacz także