Premier Beata Szydło w Paryżu: Jesteśmy otwarci na współpracę z Francją

Polsko-francuskie stosunki gospodarcze, kwestie obronne, problem imigracji w Unii Europejskiej oraz brytyjskie postulaty w sprawie reformy UE to główne tematy spotkania premier Beaty Szydło z prezydentem Francji François Hollande’em.


Prezydent Francji wita premier Beatę Szydło przed Pałacem Elizejskim, uścisk dłoni 1 z 10
fot. P. Tracz/KPRM

Polsce zależy na tym, żeby Francja, która jest jednym z naszych strategicznych partnerów gospodarczych, jeszcze bardziej rozwijała kontakty z Polską – zaznaczyła Beata Szydło.  Chcemy, żeby polscy przedsiębiorcy mieli szansę na realizowanie swoich projektów we Francji, a francuscy inwestorzy w Polsce. Jesteśmy bardzo otwarci na tę współpracę – dodała.

Premier podkreśliła znaczenie współpracy przemysłów obronnych Polski i Francji. Robimy wspólne interesy na tym polu, to jest bardzo dobre dla polskiej gospodarki i gospodarki francuskiej, chcemy żeby ta współpraca się rozwijała – powiedziała Beata Szydło.

Jak dodała, jednym z tematów spotkania był zbliżający się szczyt NATO w Warszawie. Polsce zależy na wzmocnieniu wschodniej flanki. Chcemy żeby NATO było aktywne, żeby poczucie bezpieczeństwa obywateli Polski i UE było wzmacniane – zaznaczyła premier.

Z prezydentem Francji szefowa polskiego rządu rozmawiała także o kwestii kryzysu migracyjnego i kwestii projektowanego porozumienia ws. warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Przypomniała, że w piątek w Warszawie będzie rozmawiała z brytyjskim premierem Davidem Cameronem. Do kilku kwestii możemy się pozytywnie przychylić. Natomiast kilka spraw pozostaje jeszcze otwartymi – stwierdziła premier. Wyjaśniła, że dla Polski do potwierdzenia są jeszcze decyzje, które będą korzystne dla polskich obywateli. Jest dla mnie bezdyskusyjne, że Wielka Brytania musi pozostać w Unii Europejskiej. Wszystkie kraje UE chcą się do tego przyczynić – powiedziała Beata Szydło.

Prezydent Francji podkreślał po spotkaniu, że relacje polsko-francuskie są "mocne i wartościowe" – m.in. w obszarze współpracy gospodarczej i kulturalnej. Chcemy umacniać naszą współpracę gospodarczą, nasze przedsiębiorstwa są gotowe do inwestycji w Polsce – zaznaczył François Hollande.

Chciałem podziękować Polsce za rolę, jaką odegrała w czasie wypracowywania kompromisu na temat klimatu. Głos Polski był bardzo odważny i dzięki temu udało się wypracować globalne porozumienie, które ma ograniczyć emisję CO2 – powiedział prezydent Francji.


Zobacz także