Wielkanocne spotkanie premiera z pilotami z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego

Misje, które wykonują polscy lotnicy pokazują, jak ważna jest ich służba – mówił szef rządu podczas wielkanocnego spotkania z żołnierzami w podkrakowskich Balicach.


Koszyczek wielkanocny, a za nim stoi samolot. 1 z 8
Fot. Mateusz Kostrzewa / KPRM

Podczas spotkania premier wspomniał także patrona krakowskiej bazy lotnictwa – słynnego pilota płk pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego, który jako pierwszy przeleciał Atlantyk. Jak mówił, To jest jedna z wielkich, polskich postaci do naśladowania.

Z okazji świąt wielkanocnych życzył lotnikom orlich lotów, bo jak dodał jesteście najlepszymi pilotami, którzy potrafią bronić polskiego nieba i nieba naszych sojuszników.

Baza niesie pomoc humanitarną w odległych rejonach, do których trudno jest dotrzeć drogą lądową. Posiada wysoce specjalistyczny Zespół Ewakuacji Medycznej, przeznaczony do ewakuacji medycznych drogą powietrzną.

Ponadto w ramach AKCJI SERCE baza współpracuje z zespołami lekarzy biorącymi udział w operacjach przeszczepu serca, zabezpieczając transport organów przeznaczonych do przeszczepu.

Od czerwca 2018 r. baza wystawiła Zespół Lotniczy w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych Irak, który stacjonuje w Al Jaber w Kuwejcie.


Zobacz także