Warszawa: Premier na Global e-Mobility Forum

Elektromobilność pozostaje priorytetem, Polska jest liderem w wielu jej obszarach – powiedział szef rządu podczas Forum Elektromobilności Driving Change Together. W trakcie wydarzenia zostały poruszone kluczowe kwestie m.in. dotyczące rozwoju sektora pojazdów o napędzie elektrycznym, zagadnienia finansowania inwestycji i najlepszych modeli biznesowych w tym sektorze oraz wyzwania związane z przyszłym rozwojem elektromobilności.


Minister Kurtyka oraz premier Morawiecki. 1 z 6
Fot. Krystian Maj / KPRM

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że rząd wspiera rozwój tego rynku m.in. poprzez zachęty podatkowe oraz ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Jednym z obszarów dyskusji była komunikacja publiczna poświęcona korzyściom oraz wyzwaniom związanym z rewolucyjnymi zmianami w transporcie. Uczestnicy spotkania zaprezentowali rozwiązania, które stworzyły warunki rozwoju elektromobilności na różnych rynkach.

Polska jest liderem w wielu kwestiach związanych z elektromobilnością. Jesteśmy największym producentem i eksporterem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej – wskazał premier. Jak podkreślił społeczeństwo oczekuje czystego transportu i czystego powietrza.

Inicjatywa partnerstwa na rzecz elektromobilności stanowi jeden z głównych obszarów aktywności polskiej Prezydencji w COP24. Jej celem jest zmiana technologiczna i organizacyjna w transporcie, zmierzająca do osiągnięcia zerowego poziomu emisyjności w tym sektorze poprzez produkcję oraz zachęcanie do korzystania z pojazdów o napędzie elektrycznym.

W wydarzeniu uczestniczyli również minister klimatu Michał Kurtyka oraz zastępca sekretarza ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych do spraw zmian klimatu Ovais Sarmad.


Zobacz także