Warszawa: Odprawa premiera z wojewodami

W KPRM na zaproszenie Mateusza Morawieckiego odbyło się spotkanie z wojewodami ws. koronawirusa. Odprawa dotyczyła przeglądu procedur i kolejnych zaleceń w związku z zaistniałą sytuacją.


Premier wita się z wojewodami. 1 z 7
Fot. Adam Guz / KPRM

Minister Michał Dworczyk poinformował, że podczas odprawy przedstawione zostały dotychczasowe działania. Zweryfikowano także obowiązujące procedury oraz omówiono plany działania na najbliższe dni. Szef KPRM zadeklarował również, że rząd przeznaczy dodatkowe środki na walkę z wirusem. Premier uruchomił dzisiaj 100 mln zł, o które za pośrednictwem wojewodów, będą mogły starać się szpitale na ewentualne przygotowania do przyjęcia zarażonych pacjentów.

Rząd na bieżąco realizuje wszystkie potrzeby w zakresie badania osób z podejrzeniem zarażenia i przygotowuje zapasy testów diagnostycznych na obecność koronawirusa. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będziemy mieli kolejne 30 tys. testów do badania osób potencjalnie zarażonych – poinformował minister Michał Dworczyk.

Z kolei minister zdrowia podkreślił, że premier wydał wszystkim wojewodom dyspozycję wprowadzenia w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali. Oznacza to, że wojewoda decyzją administracyjną, może zlecić szpitalom m.in. zwiększenie bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu.

Podczas odprawy wojewodowie zaprezentowali premierowi stan przygotowań w każdym województwie. Jak podkreślił minister Paweł Szefernaker sekretarz stanu MSWiA, zostali także zobowiązani do tego, aby inspektorzy sanitarni w województwach, pracowali 24 godziny na dobę. Wojewodowie zaktualizowali wojewódzkie plany zarządzania kryzysowego i  są przygotowani do działa – zaznaczył.

Na zakończenie Szef KPRM zaapelował do wszystkich, aby podawać tylko prawdziwe informacje w związku z koronawirusem. „Namawiamy do współpracy, dlatego że choroba nie ma barw partyjnych, tutaj powinniśmy być wszyscy razem”.


Zobacz także