Walka z biurokracją: od czwartku łatwiej o paszport

Już od 17 stycznia będziemy mogli aplikować o paszport w dowolnym urzędzie wojewódzkim w kraju. Bez względu na miejsce naszego zameldowania.


Zdjęcie polskiego paszportu

Do tej pory osoba na przykład studiująca w Krakowie, a zameldowana w Kielcach, chcąc wyrobić paszport, musiała odwiedzić swój macierzysty urząd wojewódzki. Było to uciążliwe dla wielu osób, które przebywają poza miejscem meldunku, szczególnie, że konieczne były dwie wizyty, a urzędy nie pracują w weekendy.

Zmieni się to 17 stycznia. Od tego dnia paszport lub paszport tymczasowy będziemy mogli wyrobić u dowolnego wojewody na terenie kraju. Dotyczy to zarówno złożenia wniosku, jak i odbioru dokumentu.

Kolejnym udogodnieniem jest możliwość ubiegania się o paszport tymczasowy przez osobę, która potrzebuje dokument w nagłych przypadkach, związanych z prowadzoną działalnością zawodową (na przykład w związku z nieplanowaną wcześniej podróżą służbową). Wcześniej takie dokumenty były wydawane w nagłych przypadkach, ale związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny.

Paszport wydawany jest na 10 lat dla osób powyżej 13 roku życia, a dla dzieci do 13 roku życia na 5 lat.

Więcej informacji na temat zmian w wyrabianiu paszportów znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. 


Zobacz także