Wakacje 2015 – darmowe przejazdy A1 w weekendy

Rząd zdecydował o zwolnieniu z opłat kierowców, którzy w weekendy będą podróżować autostradą A1 na odcinku Gdańsk – Toruń. Zwolnienie ma obowiązywać od 26 czerwca do końca sierpnia. Powinno to zmniejszyć korki drogowe, utrudniające wyjazdy i powroty z wakacji. W rezultacie poprawi się bezpieczeństwo na drogach.


Wnętrze samochodu, kobieca dłoń na kierownicy, za przednią szybą przejeżdzajace samochody
Fot. Fotolia

Jednocześnie Rada Ministrów zdecydowała, że z ogólnej rezerwy budżetowej 50 mln zł zostanie przekazane Krajowemu Funduszowi Drogowemu na pokrycie ubytków związanych z odstąpieniem od pobierania opłat za przejazd autostradą.

Darmowe przejazdy A1 będą obowiązywać: od piątku od godziny 16.00, w sobotę i niedzielę w godzinach od 7.00 do 22.30. Ze względu na rozpoczynające się wakacje – za korzystanie z autostrady nie zapłacimy już w ostatni czerwcowy weekend (26 – 28 czerwca). Natomiast w sierpniu (15 sierpnia to dzień świąteczny) darmowe przejazdy rozpoczną się już 13 sierpnia od godziny 16.00 i zakończą w niedzielę 16 sierpnia (o godzinie 22.30).

Istotne jest to, że otwarcie bramek będzie zależało od natężenia ruchu na autostradzie. Chodzi bowiem o rozładowanie korków i tym samym zapewnienie bezpieczeństwa kierowcom i ich pasażerom. Jeśli korków nie będzie, szlabany nie będą podnoszone.

Premier Ewa Kopacz poinformowała także, że ruszą prace nad umożliwieniem podjęcia podobnych kroków na autostradach w zarządzie państwowym oraz rozmowy z koncesjonariuszami prywatnymi.


Zobacz także