W 2012 r. wzrosły obroty a skurczył sie deficyt handlu zagranicznego

W ubiegłym roku eksport z Polski wzrósł o 3,8% r/r a import spadł o 0,6%, podał GUS na podstawie wstępnych danych.


Grafika przedstawiająca stempel z napisem Rada Gospodarcza oraz wykres słupkowy pokazujący wzrost

Deficyt w handlu zagranicznym wyniósł €-9741,5 mln i był najniższy od 2009 r. W ubiegłym roku wśród głównych partnerów handlowych Polski najsilniej wzrósł eksport do Rosji i na Ukrainę, a z krajów UE do Wielkiej Brytanii i na Słowację. Spadł natomiast eksport do Włoch, Szwecji i Francji. Mniej zaś kupowaliśmy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Włoch, a więcej z Rosji i USA.

Pozostałe informacje gospodarcze:

 

WIBOR3M SPADŁ DO NAJNIŻSZEGO POZIOMU OD WRZEŚNIA 2010 R.

We wtorek stopa procentowa WIBOR dla pożyczek trzymiesięcznych (WIBOR3M), najczęściej stosowana do indeksacji oprocentowania kredytów hipotecznych, spadła do poziomu 3,81 proc., ostatnio notowanego we wrześniu 2010 r. WIBOR3M sukcesywnie spada od sierpnia 2012 r., kiedy sięgnął rekordowego poziomu 5,14 proc. W tym czasie Rada Polityki Pieniężnej czterokrotnie obniżyła stopy procentowe, tworząc przestrzeń dla obniżenia oprocentowania pożyczek międzybankowych. Spadek WIBOR spowodował, że średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych zmniejszyło się do 5,5 proc. z 6,6 proc. w lipcu 2012 r.

PHN ZADEBIUTOWAŁ NA GIEŁDZIE Z 3,4% ZYSKU DLA INWESTORÓW

Akcje Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN) podczas dzisiejszego debiutu uzyskały cenę 22,75 zł, dając 3,4 proc. zysku inwestorom. Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało w ofercie publicznej 25 proc. akcji PHN za cenę 22 zł i w kolejnym etapie zamierza pozyskać dla spółki inwestora branżowego. Podstawowym przedmiotem działalności PHN jest zarządzanie portfelem 150 nieruchomości, wycenionym na ok. 2,1 mld zł.

GRUPA G7 WEZWAŁA DO POWSTRZYMANIA DEWALUACJI WALUT

Grupa najbardziej uprzemysłowionych państw świata G7 (Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy  i USA) wezwała do powstrzymania się przez państwa od konkurencyjnej dewaluacji własnych walut. Oświadczenie było reakcją na kilkutygodniowe sukcesywne osłabianie się jena, spowodowane znacznym luzowaniem polityki pieniężnej przez Japonię. Przedstawiciele Japonii nie zgłaszali odrębnego zdania, mimo, iż rządowi tego kraju zależy na osłabieniu waluty dla wzmocnienia eksportu. Po wydaniu oświadczenia jen umocnił się wobec dolara o ok. 1,15 proc.

BARACK OBAMA WEZWAŁ DO PODNIESIENIA PŁACY MINIMALNEJ

W dorocznym orędziu o stanie państwa prezydent USA Barack Obama wezwał Kongres do podniesienia płacy minimalnej do $9,0 z $7,25 za godzinę, co ma zapewnić, że rodzina pracująca w pełnym wymiarze czasu pracy nie będzie żyła poniżej progu ubóstwa. Większa część wystąpienia poświęcona była gospodarce, w tym zapowiedziom pobudzania wzrostu oraz walki z bezrobociem. Propozycja podniesienia płacy budzi opory Republikanów i środowisk biznesowych, które argumentują, że utrudnia to tworzenie miejsc pracy.

W STYCZNIU USA MIAŁY NIEOCZEKIWANIE $3 MLD NADWYŻKI BUDŻETOWEJ

W styczniu w budżecie USA po raz pierwszy od 2008 r. zanotowano $3 mld nadwyżki w porównaniu z $27 mld deficytu w styczniu ubiegłego roku, podał Departament Skarbu. Na wynik wpłynęło wygaśnięcie na początku roku niższych stawek podatku od wynagrodzeń, co było elementem porozumienia związanego z uniknięciem tzw. klifu fiskalnego w USA. Jednocześnie 1 marca wchodzą w życie cięcia budżetowe (tzw. sekwestracja) w wysokości $46 mld, które są rezultatem sporu prezydenta B. Obamy z Republikanami w Kongresie w 2011 r. dotyczącego podniesienia limitu zadłużenia państwa. Przed cięciami ostrzegali szefowie Pentagonu, ponieważ mogą oznaczać ograniczenia w wydatkach na remont sprzętu wojskowego i szkolenia oraz wysłanie większości z 800 tys. cywilnych pracowników na bezpłatne 22-dniowe urlopy.


Zobacz także