Uwolnienie porwanych członków załogi statku „Szafir”

„Uprowadzeni marynarze są wolni, bezpieczni i zdrowi. Wracają do swoich rodzin. Są w tej chwili pod opieką polskich władz” – poinformowała we wtorek premier Beata Szydło na specjalnej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Polscy marynarze zostali uprowadzeni u wybrzeży Nigerii 27 listopada tego roku.


Premier Beata Szydło i minister spraw zagranicznych W. Waszczykowski na konferencji prasowej - zdjęcie 1 1 z 3
Fot. KPRM

Wszystko skończyło się szczęśliwie. Bardzo się cieszę, że polscy marynarze zdrowi i cali wracają do swoich rodzin, że będą mogli z nimi spędzić święta. To jest naprawdę bardzo dobra wiadomość – podkreślała premier Beata Szydło.

Szefowa polskiego rządu rozmawiała przez telefon z uwolnionymi marynarzami. Członkowie załogi statku „Szafir” przekazali jej informację o tym, że czują się dobrze i czekają na powrót do domu.

Szefowa polskiego rządu podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do uwolnienia marynarzy. Chcę podziękować władzom w Nigerii, służbom polskim, służbom konsularnym – wyliczała premier. Zaznaczyła przy tym, że szczególne słowa podziękowania kieruje do ministra spraw zagranicznych. Pan minister Waszczykowski koordynował prace i to jest jego ogromna zasługa – powiedziała szefowa rządu. Beata Szydło podkreśliła również szczególną rolę armatora Euroafrica w uwolnieniu marynarzy.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przypomniał, że do porwania polskich marynarzy u wybrzeży Nigerii doszło dwa tygodnie temu. Resort spraw zagranicznych podjął natychmiastowe działania i powołał m.in. specjalny zespół kryzysowy składający się z przedstawicieli wielu instytucji zaangażowanych w uwolnienie marynarzy. Ambasada RP w Abudży była w stałym kontakcie z władzami nigeryjskimi, armatorem oraz rodzinami marynarzy. Po dwóch tygodniach doszło do szczęśliwego zakończenia – podsumował szef polskiej dyplomacji.


Zobacz także