USA: Mateusz Morawiecki na premierze filmu „Poland: The Royal Tour”

W Lyric Opera w Chicago odbyła się uroczysta premiera filmu promującego Polskę z serii The Royal Tour. We wtorek szef polskiego rządu rozpoczął dwudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych.


Premier Mateusz Morawiecki przemawia, a obok niego stoją flagi Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki. 1 z 14
Fot. Adam Guz / KPRM

Polska Fundacja Narodowa we współpracy z amerykańską siecią TV Public Broadcasting Service (PBS) zrealizowała film dokumentalny Poland: The Royal Tour. The Royal Tour to seria znanych programów telewizyjnych PBS, przedstawiająca podróż przez dany kraj z głową państwa. W poprzednich edycjach udział wzięli m.in.: król Jordanii, premier Nowej Zelandii, prezydent Meksyku i Peru czy premier Izraela.

Producentem jest Peter Greenberg. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych amerykańskich dziennikarzy oraz producentów. Wielokrotnie nagradzany za produkcje telewizyjne, m. in. nagrodą Emmy.

W polskiej edycji w rolę przewodnika wciela się premier Mateusz Morawiecki. Film ma na celu upowszechnianie w kraju i zagranicą wiedzy o bogatej historii Rzeczypospolitej Polskiej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej. W dokumencie zobaczymy Polskę, jako nowoczesny kraj czerpiący ze swojej tradycji i historii. Widzowie zobaczą m.in. Warszawę, Wrocław, Kraków, Wieliczkę, były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, a także Malbork, Gdynię i Hel.

Chciałbym, żeby ci, którzy obejrzą Royal Tour Poland zobaczyli kraj, który nie tylko jest dumny ze swojej historii, ale też kraj, który ma przed sobą piękną przyszłość – powiedział szef rządu. Wyraził również nadzieję, że ten projekt będzie świetną promocją Polski, która ma bardzo bogatą historię oraz wspaniałe krajobrazy.

Ponadto podczas pierwszego dnia wizyty szef rządu wziął udział w Okrągłym Stole z udziałem amerykańskich biznesmenów, którego organizatorem był think tank - The Chicago Council on Global Affairs. Spotkanie miało na celu nawiązanie kontaktów z amerykańskimi inwestorami i pokazanie Polski, jako potencjału do inwestowania. Premier złożył także kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Chicago.

Materiały z realizacji projektu Poland: The Royal Tour znajdują się na oficjalnej stronie Petera Grennberga pod linkiem:

https://petergreenberg.com/tag/poland-the-royal-tour/


Zobacz także