Ułan Bator: Spotkanie premier Beaty Szydło z premierem Wietnamu

Pogłębienie współpracy gospodarczej i politycznej – to sprawy poruszone na spotkaniu premier Beaty Szydło z premierem Wietnamu Nguyen Xuan Phuc, które odbyło się na marginesie trwającego XI szczytu ASEM w Mongolii.


Spotkanie premier Beaty Szydło z premierm Wietnamu Nguyen Xuan Phuc
fot. P. Tracz / KPRM

Spotkanie było okazją do poruszenia kwestii wymiany handlowej między państwami, w tym tematu redukcji polskiego deficytu handlowego z Wietnamem oraz zwiększenia współpracy w sektorze rolno-spożywczym, wydobywczym, naukowo-badawczym i edukacyjnym. Polska chce także kontynuować zacieśnianie współpracy rodzimych firm przemysłu zbrojeniowego z Wietnamem.

W 2016 r. planowane jest także otwarcie Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Ho Chi Minh jako wydziału Ambasady Polski w Hanoi, co pozwoli zaznaczyć polską obecność na południu Wietnamu. Premier Szydło podziękowała władzom wietnamskim za wyrażenie zgody na uruchomienie tej placówki.

Prezes Rady Ministrów i premier Wietnamu omówili również kwestie polityczne, w tym wieloletnie przyjazne stosunki bilateralne oraz sprawę kandydatur Polski i Wietnamu na członków w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.


Zobacz także