UE-Turcja: finał prac nad porozumieniem w sprawie migrantów z udziałem premier Szydło

Premier Beata Szydło uczestniczy w rozpoczynającym się w czwartek w Brukseli dwudniowym unijnym szczycie. Podczas tego spotkania ma zostać zawarte porozumienie Unia Europejska–Turcja w sprawie ograniczenia napływu nielegalnych imigrantów.


Premier Beata Szydło wchodzi do budynku Rady Europejskiej 1 z 10
fot. P. Tracz / KPRM

7 marca UE i Turcja uzgodniły w Brukseli, że będą nadal pracować nad nowym planem porozumienia, które pozwoliłoby zahamować narastającą od ponad roku falę migracji. Wynegocjowane porozumienie musi dawać gwarancje, że Turcja będzie wywiązywać się ze swoich zobowiązań - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański na spotkaniu z mediami przed szczytem UE w sprawie migrantów. Jak dodał przywrócenie pełnej kontroli ruchu migracyjnego na Morzu Egejskim i współpraca z Turcją w tym zakresie ma kluczowe znaczenie w zahamowaniu fali migracji.

Wiceminister Szymański podkreślał, że Polska popiera główny cel UE, jakim jest przypieczętowanie porozumienia z Turcją i zatrzymanie przypływu uchodźców do Europy. Obok niego kolejną ważną kwestią omawianą na szycie UE w Brukseli będzie negocjowanie zapisów bezpieczeństwa energetycznego, w szczególności w Europie Środkowej.

W czwartek przed południem Beata Szydło spotkała się z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. W trakcie pierwszego dnia szczytu w Brukseli premier Beata Szydło rozmawiała także z członkami Grupy Wyszehradzkiej oraz przewodniczącym  Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem.


Zobacz także