UE podjęła decyzje ws. przyjmowania uchodźców. Rafał Trzaskowski: absolutna większość polskich postulatów została spełniona

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE zakończyli w Brukseli negocjacje dotyczące podziału uchodźców. Do Polski trafi ok. 5 tys. Jutro szczyt Rady Europejskiej ws. całościowego planu dotyczącego wyzwań migracyjnych.


Rafał Trzaskowski podczas birefingu prasowego
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski na konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyjaśnił, że na wtorkowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw UE w Brukseli Polska zaakceptowała decyzję o podziale uchodźców. Unia Europejska zgodziła się, że będziemy dzielić 120 tys. uchodźców. W tej chwili podjęliśmy decyzję o podziale 66 tys., z czego Polsce przypadnie ok. 5 tys. uchodźców - mówił wiceszef MSZ. Jak zaznaczył, ta liczba może zostać jeszcze pomniejszona w momencie, kiedy zgłoszą się państwa, które nie uczestniczą w tym programie takie jak: Szwajcaria, Norwegia czy Irlandia.

Poza 2 tys., na które zgodziliśmy się wcześniej, ta liczba będzie ok. 4,5 tys. – mówił Rafał Trzaskowski.

Zwrócił również uwagę, że przyjęte rozwiązanie nie zakłada automatyzmu. Zgodnie z polskim postulatem decyzja o przyjęciu uchodźców musi być suwerenną decyzją państwa członkowskiego bez żadnego systemu i narzucania liczb - powiedział. Pierwsi uchodźcy mają trafić do Polski w przyszłym roku.

Polskie postulaty spełnione

Jak podkreślił wiceminister spraw zagranicznych, absolutna większość polskich postulatów została spełniona. Chodzi o:

  • zabezpieczenie granic,
  • jasne rozróżnienie pomiędzy emigrantami ekonomicznymi i uchodźcami,
  • bezwzględną weryfikację pod względem bezpieczeństwa wszystkich, którzy przyjadą do Polski.

Zdaniem wiceministra Trzaskowskiego w ten sposób Polska może wykazać się solidarnością w sposób odpowiedzialny. Pokazuje, że jesteśmy w stanie prowadzić wiarygodną politykę w UE i mieć wpływ na to jak wyglądają ostateczne decyzje.

Dodatkowo wiceszef MSZ zaznaczył, że została wzięta pod uwagę polska specyficzna sytuacja związana z sytuacją na wschodzie Europy. „Gdyby coś się zaczęło dziać za polską granicą, Polska będzie miała prawo wstrzymać przyjmowanie uchodźców, a w przypadku dużego napływu uchodźców do Polski, to inne kraje będą zobowiązane ich przyjmować” tłumaczył wiceszef MSZ. 

W środę szczyt w Brukseli ws. całościowego planu dla UE

W środę odbędzie się szczyt UE, na którym będą dyskutowane kwestie dotyczące całościowego planu radzenia sobie z wyzwaniem migracyjnym. Premier Ewa Kopacz ma negocjować na Radzie Europejskiej konkretny plan, który postawi tamę niekontrolowanej imigracji do Europy - mówił Rafał Trzaskowski.


Zobacz także