Udział Prezesa Rady Ministrów w wideokonferencji szefów państw i rządów UE nt. sytuacji na Białorusi

Trudna sytuacja powyborcza na Białorusi będzie głównym tematem wideokonferencji szefów państw i rządów Unii Europejskiej, która odbędzie się w środę, 19 sierpnia. Uczestnicy szczytu skupią się na możliwościach wsparcia społeczeństwa białoruskiego, a także na kwestiach związanych z ochroną praw człowieka za naszą wschodnią granicą. Wideokonferencja jest realizacją inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, który od samego początku aktywnie uczestniczy w budowaniu międzynarodowego poparcia dla demokratycznych przemian na Białorusi.


Flaga Unii Europejskiej.

O sytuacji na Białorusi podczas specjalnego szczytu Rady Europejskiej

Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej będą dyskutować na temat strategii wsparcia dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego Białorusi. Omówią także możliwe działania, które mają na celu wzmocnienie ochrony praw człowieka – między innymi poprzez zastosowanie sankcji wobec przedstawicieli białoruskich władz.

Wideokonferencja szefów państw i rządów Unii Europejskiej stanowi realizację inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego. Strona polska od samego początku aktywnie uczestniczy w budowaniu międzynarodowego poparcia dla demokratycznych przemian na Białorusi. Tuż po wynikach exit poll, szef polskiego rządu w liście skierowanym do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie wydarzeń na Białorusi. Następstwem listu była rozmowa telefoniczna z unijnymi przywódcami, którą tego samego dnia odbył premier Morawiecki.  

Wsparcie z Polski, czyli pakiet Solidarni z Białorusią

W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację społeczno-polityczną na Białorusi polski rząd podjął zdecydowane działania i przyjął pakiet pomocowy „Solidarni z Białorusią”.

Głównymi założeniami programu jest:

  • niesienie pomocy poszkodowanym i ich rodzinom,
  • wprowadzenie ułatwień przy przekraczaniu granicy polsko-białoruskiej przez osoby poszkodowane lub uciekające przed represjami,
  • wsparcie dla: studentów, młodych naukowców i białoruskiej młodzieży, niezależnych mediów i dziennikarzy, organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego oraz dla mniejszości polskiej zamieszkującej na Białorusi.

Na realizację programu w pierwszym roku Polska przeznaczy 50 mln zł. Będą to dodatkowe środki, ponad te, które Polska kieruje na inne programy związane z Białorusią, np. na telewizję Biełsat.

 


Zobacz także