Udział premiera Mateusza Morawieckiego w uroczystościach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w obchodach 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbyły się w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Wojskowych Powązkach.


Premier Mateusz Morawiecki rrozmawia z Jadwigą Chruściel ps. 1 z 10
Fot. Krystian Maj / KPRM

Jak co roku, główne uroczystości miały miejsce o godz. 17.00, godzinie „W”, kiedy 74 lata temu rozpoczął się zryw powstańczy w Warszawie. Szef rządu minutą ciszy uczcił pamięć Powstańców przed pomnikiem Gloria Victis oraz złożył kwiaty przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Przed południem szef rządu złożył wiązanki w Muzeum Powstania Warszawskiego pod dzwonem „Montera” gen. bryg. Antoniego Chruściela, dowódcy Powstania oraz tablicą pamiątkową poświęconą śp. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu.

***

Powstanie Warszawskie

Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 i trwało 63 dni. Walki trwały do nocy z 2 na 3 października 1944 kiedy w kwaterze SS w Ożarowie Mazowieckim podpisano akt kapitulacji Powstania Warszawskiego. W działaniach wojennych toczących się na terenie stolicy poległo blisko 200 tys. osób – żołnierzy i cywilnych mieszkańców miasta.


Zobacz także