Udany start programu „Rodzina 500+”

Start programu to sukces nas wszystkich. Za nami pierwszy dzień funkcjonowania  programu – to bardzo  udany start, jak na tak duże wyzwanie organizacyjne. Nasze dziecko stanęło na nogi, to pierwsze kroki, ale niezwykle ważne – mówiła Elżbieta Rafalska minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W konferencji poświęconej piątkowej inauguracji programu, udział wzięła również Anna Streżyńska, minister cyfryzacji oraz Paweł Szałamacha, minister finansów.


Ministrowie za stołem prezydialnym, w tle ściana wizyjna z logotypem programu Rodzina 500 plus 1 z 4
fot. P. Tracz / KPRM

Minister Elżbieta Rafalska podziękowała wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniu programu, a także mediom i samorządom oraz rodzinom, które wykazały się wyrozumiałością i zrozumieniem. Podkreślała, że to rodziny, które otrzymają świadczenia podejmą najlepszą decyzję o tym, na co wydać pieniądze np. na edukację i rozwój dzieci.

Początek rewolucji w świadczeniu usług drogą elektroniczną

Do soboty, do godzin porannych w całym kraju zostało złożonych 110 tysięcy wniosków w ramach programu Rodzina 500+ – poinformowała minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Jak dodała, jeśli utrzymałoby się takie tempo składania wniosków on-line, to w ciągu miesiąca wszyscy Polacy mogliby bez wychodzenia z domu – drogą elektroniczną, złożyć wniosek o świadczenie w ramach programu.  To jest ogromny przełom – stwierdziła i jak dodała, że to dopiero początek rewolucji elektronicznej, jaką zamierza przeprowadzić rząd.

Czuwamy nad tym, żeby wszystko przebiegało bezpiecznie – powiedziała minister Streżyńska. Jednocześnie zaapelowała o korzystanie ze  sprawdzonych kanałów składania wniosków on-line: dedykowanych stron poświęconych programowi oraz z serwisów bankowych. Poinformowała również, że dzięki sprawnym funkcjonowaniu służb udało się zatrzymać dwie osoby, które chciały dokonywać nadużyć finansowych.

Zabezpieczone finansowanie programu „Rodzina 500+”

Minister finansów Paweł Szałamacha zapewnił, że finansowanie programu „Rodzina 500+” jest w pełni zabezpieczone. W budżecie na 2016 rok jest zarezerwowane 17 miliardów złotych. Spodziewamy się po tym programie także pozytywnego wpływu na gospodarkę - poinformował. Zaapelował do rodzin, by wydawały pieniądze w tzw. białej gospodarce, tak by wszyscy byli beneficjentami wprowadzania programu.

1 kwietnia ruszył program „Rodzina 500 +”. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci, do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) wsparcie będzie przysługiwać także na pierwsze dziecko.


Zobacz także