Szef rządu podsumował rok na Twitterze

Premier Donald Tusk za największy sukces 2013 r. uznał wynegocjowanie ponad 300 mld zł funduszy europejskich oraz wprowadzenie rocznego urlopu macierzyńskiego.


Premier przy biurku odpowiada na pytania za pośrednictwem tableta
Fot. M. Śmiarowski/KPRM

W poniedziałek szef  rządu odpowiadał na pytania internautów za pośrednictwem serwisu Twitter. Spotkanie online trwało ponad godzinę. Pytania zadawali dziennikarze oraz internauci.

W zeszłym roku szef rządu także udzielił wywiadu za pośrednictwem serwisu Twitter.

Sukcesy i porażki rządu

W mijającym roku, obok udanych negocjacji związanych z funduszami unijnymi oraz rocznego urlopu macierzyńskiego, były także porażki. Według Donalda Tuska jest to za duże bezrobocie oraz kolejki do lekarzy. Premier przyznał, że złą decyzją było wykluczenie tzw. matek I kwartału z rocznego urlopu macierzyńskiego. - Na szczęście to poprawiłem - zaznaczył.

Gospodarka, praca, rodzina

Za najważniejszy cel 2014 r. premier uznał, aby poprawiająca się kondycja gospodarki była wyraźniej odczuwalna nie tylko w rankingach, ale przede wszystkim w polskich domach. Priorytetem będzie także walka z bezrobociem wśród młodych.

Odpowiadając na pytanie o pomoc dla przedsiębiorców premier zaznaczył, że realnym wsparciem dla małych i średnich firm są gwarancje kredytowe udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. - Skorzystało z nich już 31 tys. przedsiębiorców, to ponad 10 mld zł - podkreślił.

Donald Tusk zapewnił, że ZUS nie jest bankrutem, a po reformie OFE stabilność systemu emerytalnego będzie większa.

Jeśli chodzi o priorytety energetyczne premier odpowiedział, że są nimi łupki oraz z konieczności węgiel. - Atom powoli, adekwatnie do możliwości finansowych - podkreślił.

Pytany o pomoc dla rodziców wychowujących dzieci niepełnosprawne szef rządu zaznaczył, że uzawodowienie opiekunów odbywać się będzie stopniowo tak, aby w 2017 r. osiągnąć poziom płacy minimalnej.

Nowy rzecznik

Premier obiecał, że nowego rzecznika rządu poznamy w styczniu.


Zobacz także