Donald Tusk w Azji: rozmowy z premierami Tajlandii, Japonii, Chin i Korei

Przed szczytem Azja-Europa (ASEM) w Laosie Donald Tusk spotkał się z premier Tajlandii Yingluck Shinawatrą i premierem Japonii Yoshihiko Nodą. Rozmawiał także z szefami rządów Chin Wen Jiabao i Korei Południowej Kim Hwang-sikiem.


Premierzy Polski i Królestwa Tajlandii zdecydowali o ustanowieniu stałego mechanizmu współpracy politycznej i gospodarczej między oboma krajami.
Premierzy Tusk i Shinawatra rozmawiali także o relacjach Unii Europejskiej z Tajlandią.

Spotkanie z premier Tajlandii - ustanowienie stałego mechanizmu współpracy

Premierzy Polski i Królestwa Tajlandii zdecydowali o ustanowieniu stałego mechanizmu współpracy politycznej i gospodarczej między oboma krajami. Omówiono możliwości współpracy inwestycyjnej, poruszono kwestie możliwości zwiększenia polskiego eksportu do Tajlandii i wzajemnych inwestycji bezpośrednich. Tajlandia to największy partner handlowy Polski w Azji Południowo Wschodniej.

Premierzy Tusk i Shinawatra rozmawiali także o relacjach Unii Europejskiej z Tajlandią. Strona tajska zwróciła się o wsparcie w negocjacjach z UE w zakresie rozwijania kontaktów międzyludzkich i współpracy gospodarczej. Premier Tajlandii zaproponowała Polsce współpracę w zakresie promocji wartości demokratycznych w regionie. Premier Shinawatra zaprosiła premiera Tuska do złożenia wizyty w Tajlandii.

Współpraca gospodarcza z Tajlandią

Obroty towarowe w 2011 r. wyniosły wg polskich statystyk 1,2 mld dolarów. Importujemy z Tajlandii podzespoły sprzętu komputerowego, kamienie szlachetne i artykuły spożywcze, a eksportujemy maszyny i artykuły spożywcze. Od 2009 r. utrzymuje się tendencja wzrostowa obrotów.

W Tajlandii obecna jest m.in. polska firma Mercator Medical z Krakowa produkująca rękawice ochronne. Planuje ona zwiększenie swoich inwestycji w tym kraju.

W Polsce obecne są m.in. S. Khonkaen - spółka notowana na giełdzie tajlandzkiej produkująca wędliny według tajskich receptur z przeznaczeniem na rynki europejskie, która planuje sprzedawać polskie przetwory mięsne na rynkach azjatyckich, w tym w Tajlandii oraz Indorama (zakład we Włocławku) - światowy potentat w produkcji opakowań PET.

Spotkanie z premierem Japonii - inwestycje japońskie w Polsce

Na spotkaniu z premierem Japonii Yoshihiko Nodą mówiono o możliwościach współpracy gospodarczej i politycznej. Przedmiotem rozmowy było m.in. wynegocjowanie porozumienia o Wolnym Handlu UE-Japonia oraz eksport polskich produktów rolnych na rynek Japoński. Donald Tusk zwrócił uwagę na malejącą dynamikę wzrostu inwestycji japońskich w Polsce. Szefowie rządów zgodzili się co do potrzeby podjęcia działań w tym względzie. Byłyby to również wizyty na najwyższym szczeblu, które pozwoliłyby odbudować pozycję Japonii wśród polskich przedsiębiorców. Spotkanie odbyło się po kilkuletniej przerwie w wizytach na tym szczeblu.

Premier Noda wskazał jako przedmiot zainteresowania Japonii inwestycje w polski sektor energetyczny, w tym technologię czystego węgla. Yoshihiko Noda podkreślił znaczenie Polski w regionie Europy. Premierzy zwrócili uwagę, że w 2014 roku przypada 20. rocznica utworzenia centrum Manggha w Krakowie, które jest szczególnym miejscem wymiany kulturalnej w Europie.

Współpraca gospodarcza z Japonią

Japonia jest obok Republiki Korei najważniejszym źródłem azjatyckich bezpośrednich inwestycji w Polsce z Azji. Skumulowana wartość japońskich inwestycji w Polsce wyniosła na koniec 2011 r. 1,6 mld dolarów. Obroty towarowe wyniosły w 2011 r. prawie 3,9 mld dolarów.

Z premierem Chin o partnerstwie strategicznym

Premierzy Polski i Chińskiej Republiki Ludowej podsumowali niedawną wizytę szefa chińskiego rządu w Polsce. Premier Wen Jiabao stwierdził, że istnieje duży potencjał w relacjach z naszym regionem. Szefowie rządów Polski i Chin podkreślili dużą dynamikę kontaktów między oboma krajami w ramach partnerstwa strategicznego i wyrazili na dalszy rozwój relacji gospodarczych.

W grudniu 2011 r. Polska i Chiny ustanowiły partnerstwo strategiczne, które zapoczątkowało bezprecedensową intensyfikację współpracy oraz wymiany wizyt. Wen Jiabao odwiedził Polskę pod koniec kwietnia 2012 r. jako pierwszy od 1987 roku szef chińskiego rządu.

Współpraca gospodarcza z Chinami

Chiny są dla Polski drugim po Turcji rynkiem eksportowym w Azji oraz największym partnerem w imporcie z Azji i trzecim w imporcie ogółem. W 2011 roku polski import z Chin wyniósł ponad 13 mld euro. Do najważniejszych produktów w imporcie z Chin do Polski w 2011 roku należały urządzenia komputerowe, aparatura do telefonii przewodowej, części do komputerów, transformatory, zestawy ubraniowe, maszyny drukarskie, lampy i oprawy oświetleniowe, druty i kable, zabawki oraz obuwie. Wartość chińskich inwestycji w Polsce to 265 mln euro, a wartość polskich inwestycji w Chinach to 130 mln euro.

O gospodarce z premierem Republiki Korei

Premier Donald Tusk i szef koreańskiego rządu Kim Hwang-sik poruszyli kwestie warunków prawnych dla inwestycji koreańskich w Polsce oraz omówili możliwości współpracy w dziedzinie energetyki. Politycy zgodzili się, że istnieje duży potencjał do rozwoju współpracy gospodarczej i podkreślili konieczność zrównoważenia wzajemnych obrotów handlowych. Szef koreańskiego rządu podziękował polskiemu premierowi za wsparcie Korei przez Polskę w Radzie Bezpieczeństwa oraz docenił rolę Polski w stabilizacji Półwyspu Koreańskiego w ramach Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych.

Współpraca gospodarcza z Koreą

Korea jest po Chinach drugim partnerem gospodarczym Polski w Azji. Ważnym elementem polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej są koreańskie inwestycje związane z sektorem elektroniki oraz motoryzacją. Korea jest jednym z największych inwestorów azjatyckich, zaś rozwijane przez nią projekty charakteryzują się wysokim stopniem zaawansowania technologicznego.

W Polsce działa ponad 120 koreańskich firm, z czego 2/3 wartości inwestycji generowana jest przez dwie firmy: grupa LG (686 mln dolarów), posiadająca zakłady LG Electronics w Mławie i park przemysłowy w Kobierzycach pod Wrocławiem oraz Daewoo Electronics (343 mln dolarów). Do ważniejszych firm należą: Samsung Electronics, SK Chemicals, Dongseo Display Polska oraz Deerfos.

Polska i Korea posiadają mechanizm międzyrządowych konsultacji gospodarczych. Od 2010 roku działa w Warszawie Centrum Wsparcia Inwestycji Koreańskich. W maju 2010 r. PAIiIZ oraz Koreańska Agencja Promocji Handlu i Inwestycji zawarły umowę o współpracy.


Zobacz także