Szef rządu w Szczecinie: ziemie zachodnie wymagają szczególnego wsparcia

Premier poinformował, że zapadła ostateczna decyzja o budowie drogi między Szczecinem a Trójmiastem.


Premier podczas konferencji prasowej.
Fot. M. Śmiarowski/KPRM

- Zachód Polski, ziemie północne, zachodnie, Dolny i Górny Śląsk, Wielkopolska, Lubuskie, to z jednej strony motor napędu cywilizacyjnego, ale to także ziemie, gdzie - szczególnie poza dużymi aglomeracjami - bardzo trudno o pracę i one też wymagają szczególnego wsparcia - zaznaczył premier.

Szef rządu przypomniał, że 30 kwietnia Rada Ministrów zdecydowała, aby utworzyć ramy, które składają się na strategię dla Polski zachodniej. - W strategii uwzględniamy wszystkie główne postulaty, jakie opracowali marszałkowie województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego - podkreślił Donald Tusk. Jak dodał, strategia wiąże się m.in. z finansowaniem ciągów komunikacyjnych. - To m.in. droga ekspresowa S3, którą będę jechał na południe - zaznaczył premier.

Donald Tusk powiedział, że podjęta została decyzja dotycząca budowy drogi łączącej finalnie Szczecin z Trójmiastem. - Budowa podstawowego odcinka między Szczecinem a Koszalinem zostanie rozpoczęta do roku 2015 - zapewnił szef rządu.

Premier poinformował także, że na najbliższej Radzie Ministrów zapadnie ostateczna decyzja o finansowaniu programu dotyczącego m.in. odzyskania możliwości żeglugowych na Odrze. - Chodzi o wydatki rzędu kilkaset milionów złotych - powiedział Donald Tusk.

Szef rządu podkreślił także, że elektrownia Dolna Odra ma funkcjonować do 2035 r.


Zobacz także