Szef rządu w pierwszą rocznicę śmierci śp. Kornela Morawieckiego: Nie ma większej wartości niż Polska

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej śp. Kornela Morawieckiego – legendy walki z systemem komunistycznym. Uroczystości odbyły się w pierwszą rocznicę śmierci przywódcy „Solidarności Walczącej” w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na warszawskim Mokotowie. W czasach komunistycznych  było to więzienie, w którym przebywało wielu bohaterów walk o niepodległą Polskę. Jednym z osadzonych był śp. Kornel Morawiecki.


Premier Mateusz Morawiecki przemawia na tle odsłanianej tablicy. 1 z 8
Fot. Adam Guz / KPRM

Jak zaznaczył Prezes Rady Ministrów, nie tylko historia wpływa na los człowieka, ale to ludzki charakter, duch i wola walki potrafią wpłynąć na losy historii. Kiedy myślę o drodze mojego ojca, to widzę, że szukał tego, co elementarne i fundamentalne – dobra i prawdy. To tym wartościom podporządkowywał swoje działania publiczne – podkreślił szef rządu. Jak mawiał ojciec: wszyscy jesteśmy razem ważniejsi niż każdy z nas z osobna – dodał.

Legendarny przywódca „Solidarnosci Walczącej”

Kornel Morawiecki był uosobieniem walki z systemem  komunistycznym w Polsce.  Urodził się w 1941 r. w Warszawie, następnie związał się z Wrocławiem. W czasach PRL był fizykiem i nauczycielem akademickim.

Uczestniczył w strajkach studenckich w 1968 r., protestował przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji oraz stłumieniu przez komunistyczne władze protestu robotników w grudniu 1970 r. Od 1979 r. współredagował podziemny „Biuletyn Dolnośląski”. Zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność” – był delegatem na pierwszy zjazd w Gdańsku w 1981 r.

W 1982 r., po zdelegalizowaniu przez władze „Solidarności” założył „Solidarność Walczącą”, która w swoim manifeście opowiadała się za bezkompromisową walką o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

W 1988 r. odznaczony przez Prezydenta RP na uchodźstwie Kazimierza Sabbata Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2015 r. został Marszałkiem Seniorem Sejmu VIII kadencji. W 2019 r. Prezydent Andrzej Duda, w uznaniu wybitnych osiągnieć w działalności publicznej i państwowej, nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego.

Wystawa o śp. Kornelu Morawieckim

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odsłonięta została wystawa poświecona przywódcy „Solidarnosci Walczącej”.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, które w sposób chronologiczny przedstawiają życie i zaangażowanie społeczno-polityczne Kornela Morawieckiego. Dodatkowo uzupełniają je tablice multimedialne zaprojektowane przez Jacka Jaśkiewicza z Stowarzyszenia Solidarność Walcząca (SSW). Wystawa powstała z inicjatywy Instytutu Dziedzictwa Solidarności we współpracy z SSW.


Zobacz także