Szef rządu: V4 będzie współpracować ws. zagrożenia koronawirusem

Premier spotkał się z szefami rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej w Pradze, gdzie omówiono przede wszystkim sytuację związaną z koronawirusem w Europie. Poruszono także kwestie unijne, w tym politykę migracyjną oraz wieloletni budżet UE na lata 2021-27.


Premier wsiada do samolotu. 1 z 10
Fot. Krystian Maj / KPRM

Mateusz Morawiecki poinformował, że na piątek zaplanowano spotkanie ministrów zdrowia krajów członkowskich UE. Chcemy wymieniać się różnymi doświadczeniami, bardzo ważna jest współpraca na forum Unii Europejskiej – mówił szef rządu w kontekście rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zaznaczył, że podczas piątkowego spotkania dyskutowane będą zarówno kwestie związane z dostawami leków oraz sprzętu medycznego, jak i uniezależnienie się od niektórych dostawców.

W kwestii polityki migracyjnej UE Mateusz Morawiecki podkreślił, że w związku z sytuacją w Grecji i Turcji należy strzec zewnętrznych granic Unii, dlatego Polska deklaruje gotowość przekazania pomocy zarówno w postaci zaangażowania naszej straży granicznej, jak i środków materialnych.

W nawiązaniu do negocjacji związanych z nowym unijnym budżetem premier podkreślił, że kraje V4 są zjednoczone w dążeniu do celu. Sformułowaliśmy grupę Ambitna Europa, która wymaga ambitnego budżetu – mówił. Jak zaznaczył, ważne jest, aby Unia Europejska poważnie podchodziła do swoich zobowiązań traktatowych, takich jak polityka spójności, budowa infrastruktury oraz wspólna polityka rolna. Zadeklarował, że Polska będzie wspierać także politykę w zakresie innowacyjności, ale opartą na takich zasadach, aby Europa Środkowa oraz kraje Grupy Wyszehradzkiej mogły w sprawiedliwy sposób z niej korzystać. A więc grupa Ambitna Europa apeluje o ambitny budżet – dodał na zakończenie.


Zobacz także