Szef rządu odwiedził tereny poszkodowane przez lipcową nawałnicę

Premier Donald Tusk odwiedził mieszkańców powiatu przysuskiego w woj. mazowieckim, którzy zostali poszkodowani w lipcowych burzach i huraganach.


Szef rządu odwiedził trzy miejscowości: Sady Kolonia, Przystałowice Duże Kolonia oraz Przystałowice Duże. W Sadach Kolonii gościł u czteroosobowej rodziny. Później rozmawiał z rolnikami, którzy zwrócili uwagę, że pomoc finansowa dla ich gospodarstw powinna trafić do nich jak najszybciej. Skarżyli się także na skomplikowane procedury związane z wypełnianiem wniosków o bezzwrotną dotację w wysokości do 300 tys. zł. - Procedurę będziemy starali się uprościć - odpowiedział premier.


Premier u mieszkańców "zagłębia paprykowego" (wideo: Agencja TVN)Premier zapowiedział także, że zwróci się do prezesa PZU z prośbą o szybszą wypłatę odszkodowań. Premiera prosili o to mieszkańcy wsi, z którymi się spotkał. Narzekali oni na duże opóźnienia w wypłacie odszkodowań przez firmy ubezpieczeniowe. W ocenie premiera "w ponad 90 procentach PZU jest ubezpieczycielem".

Donald Tusk przyznał, że nadal największe problemy mają właściciele upraw papryki, którzy stracili zbiory. Kłopoty mają także właściciele niewielkich firm, które ucierpiały podczas wichury oraz ich pracownicy, którzy stracili pracę.

- Nie wykluczam jakiegoś szczególnego programu pomocowego dla takich osób, u których ta klęska przyniosła największe straty - powiedział premier. Dodał, że takie programy stosowane były w gminach, które nawiedziła powódź. Zapowiedział także, że rząd rozważy przygotowanie specjalnego mechanizmu finansowania gmin, które ze względu na klęski żywiołowe narażone są na poważne problemy społeczne.

Szef rządu podkreślił, że ze względu na ograniczony budżet i dużą liczbę regionów wymagających pomocy finansowej, konieczne jest ustanowienie hierarchii potrzeb i środków na nie przeznaczanych. - Pierwsza pomoc po klęsce jest dla tych ludzi, którzy stracili miejsce zamieszkania. Druga pomoc jest dla tych, którzy podlegają pod opiekę ze względu na bardzo niskie dochody - podkreślił.

Miesiąc temu przez województwa mazowieckie i łódzkie przeszły trąby powietrzne, powodując zniszczenia w gospodarstwach domowych i uprawach. Wichury uszkodziły budynki mieszkalne i gospodarcze, zniszczyły uprawy rolne oraz linie energetyczne. Nawałnice przeszły przez Mazowsze (powiat przysuski, gminy: Gielniów, Klwów, Rusinów i Potworów oraz w powiatach białobrzeskim i radomskim), a także woj. łódzkie (powiat opoczyński, gminy: Białaczów, Żarnów, Opoczno i Paradyż).

Mieszkańcy z terenów poszkodowanych otrzymali zasiłki do 6 tys. zł z pomocy socjalnej. Są to środki bezzwrotne, pochodzące z budżetu państwa. W woj. mazowieckim wypłacono już 543,5 tys. zł dla 244 rodzin. W woj. łódzkim przekazano 618,8 tys. zł dla 236 rodzin.

Rodziny poszkodowane przez nawałnice mogą ponadto liczyć na zasiłki na odbudowę i remont domów. W mazowieckich gminach Klwów i Potworów osiem rodzin otrzymało w sumie 35 tys. zł. W łódzkich gminach Białaczów i Żarnów 124 rodziny otrzymały 839 tys. zł.

Dodatkowo rolnicy poszkodowani przez lipcową nawałnicę mogą liczyć m.in. na zasiłki do 5 tys. zł oraz preferencyjne kredyty do 100 tys. zł (oprocentowanie dla rolników, którzy ubezpieczyli co najmniej 50 proc. upraw lub 50 proc. zwierząt gospodarskich wynosi 0,1 proc. w skali roku, a dla rolników, którzy nie ubezpieczyli się - 3,8 proc.).

Rolnicy mogą się także ubiegać o wsparcie finansowe na odtworzenie produkcji w wysokości do 300 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do 29 sierpnia mogą składać stosowne wnioski. Więcej informacji na stronie ARiMR: http://www.arimr.gov.pl/.

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego skierował 22 doradców, którzy nieodpłatnie pomagają rolnikom przygotować wnioski. W przygotowaniu jest około 400 wniosków.

Ponadto oddziały Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zorganizowały ponad 100 spotkań informacyjnych na temat dostępnych form pomocy, w których udział wzięło prawie 1900 rolników.


Zobacz także