Szef rządu: Odtworzymy połączenia autobusowe

Premier Mateusz Morawiecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przedstawili w Płońsku szczegóły planu przywracania zlikwidowanych połączeń autobusowych.


Premier Mateusz Morawiecki wita się z mieszkańcami. 1 z 6
Fot. Adam Guz / KPRM

Nie możemy pozwolić, aby osoby starsze, z niepełnosprawnościami czy dzieci, mogły korzystać tylko z połączeń samochodowych – zaznaczył premier. Jak wyjaśnił, odtwarzając połączenia autobusowe, rząd postanowił zmierzyć się z problemem cywilizacyjnym. Przez dopłaty z budżetu centralnego, we współpracy z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi planujemy odtworzenie połączeń, które zostały zlikwidowane – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu poinformował, że w najbliższych dniach rozpocznie się podział środków z Funduszu Dróg Samorządowych, a minister infrastruktury dodał, że w drugiej połowie maja powinna wejść w życie ustawa o Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych. Ustawa ta ma umożliwić przywracanie połączeń, które wcześniej zostały zamknięte. Jak wyjaśnił Andrzej Adamczyk, Fundusz Rozwoju Połączeń Autobusowych i Fundusz Dróg Samorządowych to dwa filary przywracania transportu lokalnego.

Premier zaznaczył, że połączenia autobusowe mają być przywracane pod nadzorem strategicznej myśli marszałka i wojewody. Docelowo wszystko ma być powiązane logiczną siecią z PKP" – podkreślił szef rządu. „Marzy mi się nawet jeden wspólny bilet – dodał.

Dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych będzie można zmodernizować wiele dróg gminnych i powiatowych. W tym roku Fundusz dysponuje kwotą 6 mld zł. Natomiast na dofinansowanie deficytu w przewozach autobusowych rząd przeznaczy 800 mln zł, dopłacając do każdego tzw. wozokilometra do 1 zł.

Mamy nadzieję, że już w drugiej połowie roku Polacy będą mogli liczyć na to, że będą reaktywowane linie autobusowe i dofinansowywane te, które do tej pory były deficytowe – zaznaczył minister infrastruktury.


Zobacz także