Szef rządu na otwarciu Światowego Centrum Słuchu

Premier wziął dziś udział w otwarciu Światowego Centrum Słuchu w podwarszawskich Kajetanach. - Centrum stanowi przykład Polski nowoczesnej na miarę XXI wieku - mówił. W ośrodku dziennie wykonywanych będzie ok. 50 operacji poprawiających słuch.
 


Donald Tusk podkreślił, że Kajetany to symbol jeśli chodzi o leczenie schorzeń słuchu czy mowy. - To symbol najwyższej jakości sprzętu, procedur medycznych oraz zatrudnionych tu ludzi, którzy włożyli w to miejsce swój talent oraz całe swoje serce - powiedział.

Otwarte dzisiaj Centrum jest najnowocześniejszą na świecie placówką dla osób ze schorzeniami słuchu, głosu, mowy i równowagi. Ośrodek może przeprowadzać dziennie nawet 800 różnego rodzaju konsultacji oraz badań. - Miejsce to nie jest pomnikiem ani sloganem propagandowym, lecz miejscem gdzie lekarze skutecznie ratują ludziom zdrowie, szczególnie dzieciom - tłumaczył premier. Podkreślił również, że takich miejsc w Polsce przybywa, ale wciąż jest ich zbyt mało.
Donald Tusk zaznaczył, że rząd będzie wspierać Centrum ze środków publicznych, a także, że prowadzone są rozmowy o narodowym programie walki z tego typu schorzeniami. - Polska może stać się wiodącym krajem w profilaktyce i leczeniu zaburzeń słuchu - kontynuował.Dzięki Centrum, będącym częścią Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu znacząco wzrośnie liczba długotrwałych zabiegów z dziedziny m.in. chirurgii szczękowo-twarzowej, rekonstrukcyjnej oraz otoneurochirurgii wykonywanych przez Instytut. Na realizację trzech projektów wspomagających powstanie Światowego Centrum Słuchu pozyskał on łącznie ponad 87 mln zł  z Programu Innowacyjna Gospodarka.

Do dyspozycji pacjentów oddane zostały sale i pracownie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny i multimedialny oraz oddziały z nowoczesnymi salami przed- i pooperacyjnymi, które projektowane były z myślą, by być przyjazne szczególnie dla dzieci. Dla najmłodszych pacjentów Centrum powstały także pokoje, place i parki zabaw oraz zaplecze specjalne.

Centrum świadczy zarówno usługi medyczne, jak również prowadzi działalność badawczą i edukacyjną. W Światowym Centrum Słuchu szkolić się będą specjaliści w dziedzinie medycyny, inżynierii klinicznej, logopedii, surdopedagogiki i surdopsychologii.


Zobacz także