Szef rządu: mniej biurokracji dla nauczycieli

Premier Donald Tusk wziął udział w uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Szef rządu zwrócił uwagę, że nauczyciele są przeciążeni obowiązkami związanymi ze szkolną biurokracją.


-  Zwrócę się do Pani minister, aby rzetelnie ocenić, na ile papierkowa i administracyjna praca nauczycieli jest rzeczywiście potrzebna - podkreślił. Chodzi np. o dodatkowe ciężary związane z kwestionariuszami czy formularzami dotyczącymi indywidualnej relacji z uczniem. - Nauczyciel powinien więcej czasu móc poświęcić uczniowi, a mniej papierom - podkreślił premier.

Jak zaznaczył, rząd będzie pracował, aby radykalnie uprościć procedury administracyjne związane z pracą nauczyciela. - Powinniśmy chronić czas nauczyciela przed zbędnymi zajęciami, aby nasze dzieci i wnuki czerpały maksimum tego, co polski nauczyciel może dać. A polski nauczyciel może dać bardzo dużo - zaznaczył premier.

Szef rządu zwrócił uwagę, że zawód nauczyciela jest nie zawsze doceniany społecznie. - To nie jest tak, że nauczyciel ma wakacje takie same jak uczeń. A jak jedzie na szkolną wycieczkę, to jest to dla niego bardzo ciężka i odpowiedzialna praca - zaznaczył premier. Zarobki nauczyciela nadal nie są satysfakcjonujące i mało kto trafia do tego zawodu ze względu na zachęty materialne - podkreślił.

- Składam hołd nadzwyczajnej, ciężkiej pracy wszystkich nauczycieli - zakończył Donald Tusk.

Dzień Nauczyciela przypada 14 października. W tym roku wypadł w niedzielę, dlatego część szkół obchodziła go w piątek, a część świętuje dzisiaj.
 


Zobacz także