Sytuacja po gwałtownych burzach na Podkarpaciu i w Małopolsce

Trwa usuwanie szkód oraz szacowanie strat. Będzie pomoc dla poszkodowanych.


Zniszczone domy, zerwane linie energetyczne

Silne burze, które w nocy ze środy na czwartek przeszły przez województwo podkarpackie, największe  zniszczenia spowodowały w powiatach łańcuckim i rzeszowskim. Uszkodzonych zostało ok. 200 budynków. Zerwane zostały dachy domów, w niektórych przypadkach - naruszona konstrukcja budynków.

Strażacy pomagają mieszkańcom zabezpieczać plandekami zerwane dachy. Uszkodzonych zostało 10 linii energetycznych, co pozbawiło prądu ok. 10 tys. odbiorców. Służby energetyczne cały czas pracują nad przywróceniem dostępu do energii elektrycznej. Aktualnie  prąd nie dociera do około 1000 odbiorców.W województwie małopolskim trwa sprzątanie oraz liczenie strat. Stopniowo usuwane są również awarie prądu. Najwięcej uszkodzeń odnotowano w powiecie nowosądeckim, w gminach: Stary Sącz, Nowy Sącz, Korzenna, Podegrodzie i Chełmiec, jak i gorlickim oraz tarnowskim.

Pomoc dla poszkodowanych

Mieszkańców podrzeszowskich wsi Kraczkowej i Malawy odwiedziła wojewoda podkarpacka Małgorzata Chomycz-Śmigielska, która wzięła również udział w  posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Łańcucie.

Wojewoda podkarpacka poinformowała, że poszkodowani mieszkańcy mogą liczyć na rządową pomoc w postaci zasiłków do 6 tys. zł na najpilniejsze potrzeby, oraz do 20 tys. zł i do 100 tys. zł na odbudowę zniszczonych domów.

Małgorzata Chomycz-Śmigielska zobowiązała samorządy, by do poniedziałku (18 sierpnia) przedłożyli do wojewody protokoły z prac komisji, na podstawie których zwróci się do ministra administracji i cyfryzacji o przyznanie pomocy, by możliwie jak najszybciej mogły być wypłacone zasiłki potrzebującym rodzinom.

Zostanie uruchomiona dodatkowa pomoc na wyprawki szkolne dla dzieci z rodzin najbardziej poszkodowanych z województwa podkarpackiego.


Zobacz także