Sytuacja epidemiologiczna na Śląsku jest opanowana

Wyzdrowiało już blisko 88 proc. z ponad 6,4 tys. górników zakażonych koronawirusem. Liczba ozdrowieńców w całym województwie wynosi 9,2 tys. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził kopalnię KWK Bobrek-Piekary Ruch Bobrek, w której wszyscy z 590 zakażonych górników wyzdrowieli.


Premier wita się z górnikiem. 1 z 7
Fot. Krystian Maj / KPRM

Szef rządu podkreślił, że w  maju mieliśmy duży przyrost pozytywnych testów. Jak dodał Nasza polityka szybkiego diagnozowania zakażonych i izolacji sprawdziła się. Dzisiaj górnicy mogą wrócić do pracy – kontynuował.  

Rząd wykazała się refleksem w walce z koronawirusem. Niezwykle szybko wprowadził m.in. dystans społeczny, kontrole graniczne, zakaz imprez masowych oraz pracę zdalną w szkołach i na uczelniach. Dzięki temu nie dopuścił do rozwoju epidemii w Polsce. Dlatego też Polska radzi sobie z koronawirusem lepiej od wielu innych krajów.

Kopalnia Bobrek-Piekary: wszyscy górnicy wyzdrowieli

10 maja kopalnia Bobrek wstrzymała na pewien czas wydobycie – w związku z szybko narastającą liczbą oficjalnie potwierdzonych zakażeń. W tym czasie prowadzono tam akcję badań przesiewowych, które objęły ok. 2,7 tys. pracowników kopalni i firm usługowych. Dzięki temu udało się ustabilizować sytuację i w drugiej połowie maja kopalnia częściowo przywróciła wydobycie.

W KWK Bobrek badania przesiewowe prowadzone od 7 maja do połowy maja wykryły 590 zakażonych. W sumie w zakładzie tym dokonano 5256 badań próbek pobranych od górników.

1 lipca prezes spółki Węglokoks Grzegorz Wacławek oznajmił, że wszyscy zakażeni pracownicy spółki Węglokoks Kraj zostali już uznani za ozdrowieńców.

Bieżąca sytuacja w województwie śląskim

Liczba ozdrowieńców w całym województwie wynosi ponad 9,2 tys.

Wciąż trwa proces pobierania wymazów od rodzin górników, u których w czasie badań przesiewowych wykryto zakażenie. Do tej pory w województwie śląskim wykonano ponad 270 tys. badań genetycznych, z czego ponad 101 tys. to badania przesiewowe górników wykonywane od 7 maja.

W województwie jest 14 akredytowanych laboratoriów do badań na koronawirusa.

Odnotowujemy spadek zakażeń w całej Polsce

Sytuacja poprawia się również w całej Polsce. Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem spadła poniżej 10 tys. Również wyniki badań przesiewowych u osób wyjeżdżających do sanatoriów napawają optymizmem.. Odsetek chorych w tej grupie wynosi poniżej 1,7 promila.

Nie zwalnia nas to jednak  z zachowania zdrowego rozsądku. Wciąż należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości w kontaktach z innymi ludźmi oraz noszeniu maseczek w przestrzeniach zamkniętych, np. w sklepie czy w autobusie.


Zobacz także