Święto Wojska Polskiego 2016

Premier Beata Szydło uczestniczyła w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego.


Żołnierz polski z flagą Polski 1 z 20
fot. P. Tracz / KPRM

Msza święta za ojczyznę

Rano premier Beata Szydło przybyła do Katedry Polowej, gdzie zostały wyprowadzone poczty sztandarowe i orszak liturgiczny, a Wojsko Polskie dokonało prezentacji swojej broni. Następnie premier wzięła udział we mszy świętej za ojczyznę. Po mszy odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza poświęconej „Żołnierzom wyklętym” oraz uroczystość złożenia wieńca przez prezydenta RP przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery i odznaczenia państwowe.

Parada wojskowa i spotkanie z prezydentem

W południe oddziały Wojska Polskiego przemaszerowały od Placu Trzech Krzyży do pomnika Józefa Piłsudskiego przy Pałacu Belwederskim. Defilada rozpoczęła się prezentacją statków powietrznych. Następnie Alejami Ujazdowskimi przemaszerowało ponad 1000 żołnierzy i 61 pocztów sztandarowych. Było też około 170 żołnierzy z zagranicy. Prócz żołnierzy w defiladzie wzięły udział również dwa pododdziały utworzone na bazie organizacji proobronnych, które uczestniczyły w największym po 1989 r. ćwiczeniu wojskowym Anakonda-16. W Al. Ujazdowskich zaprezentowały się także pojazdy - od motocykli i quadów po najcięższe czołgi i działa samobieżne.

Po defiladzie, premier Beata Szydło wraz z prezydentem spotkała się z uczestnikami uroczystości w Ogrodach Belwederu.

Bitwa Warszawska

Święto Wojska Polskiego jest obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej (potocznie nazywanej Cudem nad Wisłą) w 1920 roku. Wojsko Polskie pokonało w niej armię bolszewicką, broniąc niepodległości kraju. 15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. W czasach PRL dzień wojska obchodzono 12 października. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.


Zobacz także