Święto Niepodległości: Premier Ewa Kopacz wzięła udział w Marszu Razem dla Niepodległej

W 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości szefowa rządu dołączyła do uroczystego przemarszu ulicami Warszawy.


Premier Kopacz składa kwiaty na grobie nieznanego żołnierza 1 z 4
M. Śmiarowski/KPRM

Po raz trzeci dla niepodległej

Organizowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego marsz Razem dla Niepodległej odbył się już po raz trzeci.  O godz. 13.00 wyruszył z warszawskiego pl. marszałka Józefa Piłsudskiego. W pochodzie udział wzięli obywatele z całej Polski oraz wojsko i grupy rekonstrukcyjne. Marsz stał się swoistą lekcją historii, a jego atrakcją była prezentacja cadillaca Fleetwood Special 355D – samochodu marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości

Przed rozpoczęciem marszu, o godz. 12.00 premier Ewa Kopacz wzięła udział w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego. Szefowa rządu złożyła wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Kancelaria Premiera w barwach narodowych

Z okazji Święta Niepodległości gmach Kancelarii Premiera rozbłysnął na biało-czerwono. W poniedziałek o godz. 17.00 budynek KPRM został oświetlony kolorami flagi narodowej. Iluminacja była włączona do godz. 7.00 rano. Biało-czerwone barwy rozświetlą gmach Kancelarii także 11 listopada, w tych samych godzinach.

Historia dobrze znana

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, który dzień później został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich i otrzymał misję utworzenia Rządu Narodowego.


Zobacz także